Display: 64.5 in, OLED, 3840 x 2160 pixels
Brightness: 300 cd/m²
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
Dimensions: 1611 x 1118 x 122 mm
Weight: 41.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Bang & Olufsen |
| Model | BeoVision Eclipse 65" |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 64.5 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 1428.51 mm (millimeters) 142.851 cm (centimeters) 56.2406 in (inches) 4.6867 ft (feet) |
| Height | 803.538 mm (millimeters) 80.3538 cm (centimeters) 31.6354 in (inches) 2.6363 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel type | OLED |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 68 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 63.73 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 700 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | Dolby Vision HLG (Hybrid Log Gamma) HDR10 |
| Input lag | 21 ms (milliseconds) 0.0210 s (seconds) |
| WRGB panel |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1611 mm (millimeters) 161.1 cm (centimeters) 63.4252 in (inches) 5.2854 ft (feet) |
| Height | 1118 mm (millimeters) 111.8 cm (centimeters) 44.0157 in (inches) 3.668 ft (feet) |
| Depth | 122 mm (millimeters) 12.2 cm (centimeters) 4.8031 in (inches) 0.4003 ft (feet) |
| Weight | 41.8 kg (kilograms) 92.15 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1611 mm (millimeters) 161.1 cm (centimeters) 63.4252 in (inches) 5.2854 ft (feet) |
| Height with stand | 1662 mm (millimeters) 166.2 cm (centimeters) 65.4331 in (inches) 5.4528 ft (feet) |
| Depth with stand | 518 mm (millimeters) 51.8 cm (centimeters) 20.3937 in (inches) 1.6995 ft (feet) |
| Colors | Black Gray Purple Blue Green Silver Wood texture |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | webOS 3.5 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 1 x 50 W (watts) 2 x 50 W (watts) 3 x 100 W (watts) |
| 1 x 1" tweeter 2 x 2.5" fullrange 3 x 4" midrange/woofer 7.1 Surround Sound Adaptive Bass Linearisation Wireless Sound Sync |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 4 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC; MHL) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x RS232 (C) 1 x Antenna (RF) (Female) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Perfect Black Panel PVR Wide Colour Gamut |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG MPO JPS |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 aptX / apt-X FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) RealAudio (.ra, .ram) WMA (Windows Media Audio, .wma) HE-AAC LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | BeoRemote One BT - 2way Bluetooth control |