Display: 31.5 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1300 : 1,
Dynamic contrast: 9000 : 1
Refresh rate: 30 Hz - 75 Hz
sRGB: 110 %,
Adobe RGB: 81.6 %,
NTSC: 78 %
Dimensions: 716 x 418 x 46 mm
Weight: 6.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Yashi |
| Series | Pioneer S |
| Model | YZ3230 |
| Model alias | EA271U-BK EA271U-WH |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.155 mm (millimeters) 0.0155 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 66.93 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 110 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 81.6 % (percent) |
| NTSC (1953) | 78 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1300 : 1 |
| Dynamic contrast | 9000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 31.5 kHz - 136 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 31.5 kHz - 136 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 30 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.6 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.29 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.29 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 30 W (watts) |
| Power consumption (average) | 38 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 150 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 44 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 716 mm (millimeters) 71.6 cm (centimeters) 28.189 in (inches) 2.3491 ft (feet) |
| Height | 418 mm (millimeters) 41.8 cm (centimeters) 16.4567 in (inches) 1.3714 ft (feet) |
| Depth | 46 mm (millimeters) 4.6 cm (centimeters) 1.811 in (inches) 0.1509 ft (feet) |
| Weight | 6.1 kg (kilograms) 13.45 lbs (pounds) |
| Width with stand | 611.8 mm (millimeters) 61.18 cm (centimeters) 24.0866 in (inches) 2.0072 ft (feet) |
| Height with stand | 378 mm (millimeters) 37.8 cm (centimeters) 14.8819 in (inches) 1.2402 ft (feet) |
| Depth with stand | 250 mm (millimeters) 25 cm (centimeters) 9.8425 in (inches) 0.8202 ft (feet) |
| Weight with stand | 9.5 kg (kilograms) 20.94 lbs (pounds) |
| Colors | Black White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 170 ° (degrees) |
| Right swivel | 170 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 3.0 (upstream) 1 x USB 3.0 (Type-C - 60 W) 3 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Carbon Footprint Meter ControlSync Dynamic Visual Mode EcoModes Human sensor Light sensor NaViSet software Picture-by-Picture Resettable Cost Meter XtraView |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B ISO 9241-307 MPR II / MPR III PCT/Gost RoHS TCO Certified Displays 7.0 TÜV/Ergonomics TÜV/GS UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -10 °C - 60 °C (degrees Celsius) 14 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 85 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | ControlSync cable DisplayPort cable USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | ControlSync IN/OUT port - 2.5 mm stereo jack |