Display: 31.5 in, AH-IPS, W-LED, 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 61 Hz
sRGB: 135 %
Dimensions: 819.4 x 419.3 x 94.7 mm
Weight: 5.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Yashi |
| Series | Pioneer S |
| Model | YZ3220 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 799.8 mm (millimeters) 79.98 cm (centimeters) 31.4882 in (inches) 2.624 ft (feet) |
| Height | 334.8 mm (millimeters) 33.48 cm (centimeters) 13.1811 in (inches) 1.0984 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel type | AH-IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 77.94 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 135 % (percent) |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 90 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 61 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 1.2 W (watts) |
| Power consumption (average) | 85 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 200 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 819.4 mm (millimeters) 81.94 cm (centimeters) 32.2598 in (inches) 2.6883 ft (feet) |
| Height | 419.3 mm (millimeters) 41.93 cm (centimeters) 16.5079 in (inches) 1.3757 ft (feet) |
| Depth | 94.7 mm (millimeters) 9.47 cm (centimeters) 3.7283 in (inches) 0.3107 ft (feet) |
| Weight | 5.6 kg (kilograms) 12.35 lbs (pounds) |
| Width with stand | 819.4 mm (millimeters) 81.94 cm (centimeters) 32.2598 in (inches) 2.6883 ft (feet) |
| Height with stand | 451.4 mm (millimeters) 45.14 cm (centimeters) 17.7717 in (inches) 1.481 ft (feet) |
| Depth with stand | 251.8 mm (millimeters) 25.18 cm (centimeters) 9.9134 in (inches) 0.8261 ft (feet) |
| Weight with stand | 7 kg (kilograms) 15.43 lbs (pounds) |
| Colors | White Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 7 W (watts) |
| Maxx Audio |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 1 x USB 3.0 (Type-C - 60 W) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-Axis Control AMD FreeSync technology Black Stabilizer DDC/CI Dynamic Action Sync Nano IPS Picture-by-Picture Screen Split 2.0 Super Resolution+ |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR 7.0 ErP FCC Class B UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB 3.0 upstream cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot |