Display: 27 in, VA, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
Dimensions: 728.1 x 424.2 x 49.9 mm
Weight: 5.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Yashi |
| Series | Pioneer S |
| Model | YZ2708 |
| Model alias | 32UL750-W 32BL75U 32BL75U-W |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.6 mm (millimeters) 59.76 cm (centimeters) 23.5276 in (inches) 1.9606 ft (feet) |
| Height | 392.85 mm (millimeters) 39.285 cm (centimeters) 15.4665 in (inches) 1.2889 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0072 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 76.01 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 600 HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 1.2 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 39.8 W (watts) |
| Power consumption (average) | 70 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 180 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 728.1 mm (millimeters) 72.81 cm (centimeters) 28.6654 in (inches) 2.3888 ft (feet) |
| Height | 424.2 mm (millimeters) 42.42 cm (centimeters) 16.7008 in (inches) 1.3917 ft (feet) |
| Depth | 49.9 mm (millimeters) 4.99 cm (centimeters) 1.9646 in (inches) 0.1637 ft (feet) |
| Weight | 5.6 kg (kilograms) 12.35 lbs (pounds) |
| Width with stand | 728.1 mm (millimeters) 72.81 cm (centimeters) 28.6654 in (inches) 2.3888 ft (feet) |
| Height with stand | 491.7 mm (millimeters) 49.17 cm (centimeters) 19.3583 in (inches) 1.6132 ft (feet) |
| Depth with stand | 230 mm (millimeters) 23 cm (centimeters) 9.0551 in (inches) 0.7546 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.3 kg (kilograms) 16.09 lbs (pounds) |
| Box width | 825 mm (millimeters) 82.5 cm (centimeters) 32.4803 in (inches) 2.7067 ft (feet) |
| Box height | 507 mm (millimeters) 50.7 cm (centimeters) 19.9606 in (inches) 1.6634 ft (feet) |
| Box depth | 226 mm (millimeters) 22.6 cm (centimeters) 8.8976 in (inches) 0.7415 ft (feet) |
| Box weight | 11.1 kg (kilograms) 24.47 lbs (pounds) |
| Colors | White Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (Type-C; 60W) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-Axis Control AMD FreeSync technology Black Stabilizer DDC/CI Dynamic Action Sync Flicker-free technology Nano IPS Picture-by-Picture Super Resolution+ Wide Color Gamut |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CCC CE cTick ENERGY STAR ErP FCC Class B UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot |