Display: 21.5 in, IPS, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 100 (TruMotion)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T2 HD
CPU: 1200 MHz,
Cores: 4
RAM: 1.5 GB
Storage: 4 GB
Dimensions: 975 x 571 x 86.4 mm
Weight: 9.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Yashi |
| Series | Shine |
| Model | YZ2214 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 21.5 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 475.967 mm (millimeters) 47.5967 cm (centimeters) 18.7389 in (inches) 1.5616 ft (feet) |
| Height | 267.732 mm (millimeters) 26.7732 cm (centimeters) 10.5406 in (inches) 0.8784 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.124 mm (millimeters) 0.0124 cm (centimeters) 0.0049 in (inches) 0.0004 ft (feet) |
| Pixel density | 205 ppi (pixels per inch) 80 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 22.89 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| DCI P3 | 84 % (percent) |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 9 ms (milliseconds) 0.0090 s (seconds) |
| Average response time | 13 ms (milliseconds) 0.0130 s (seconds) |
| Maximum response time | 32 ms (milliseconds) 0.0320 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | TruMotion |
| Interpolation value | 100 |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 71 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 975 mm (millimeters) 97.5 cm (centimeters) 38.3858 in (inches) 3.1988 ft (feet) |
| Height | 571 mm (millimeters) 57.1 cm (centimeters) 22.4803 in (inches) 1.8734 ft (feet) |
| Depth | 86.4 mm (millimeters) 8.64 cm (centimeters) 3.4016 in (inches) 0.2835 ft (feet) |
| Weight | 9.1 kg (kilograms) 20.06 lbs (pounds) |
| Width with stand | 975 mm (millimeters) 97.5 cm (centimeters) 38.3858 in (inches) 3.1988 ft (feet) |
| Height with stand | 631 mm (millimeters) 63.1 cm (centimeters) 24.8425 in (inches) 2.0702 ft (feet) |
| Depth with stand | 224.6 mm (millimeters) 22.46 cm (centimeters) 8.8425 in (inches) 0.7369 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.3 kg (kilograms) 22.71 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T2 HD |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1200 MHz (megahertz) |
| GPU cores | 2 |
| RAM capacity | 1.5 GB (gigabytes) |
| Storage | 4 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | webOS 4.0 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH Down firing DTS Wireless Sound Sync |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 SIMPLINK (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4K Active HDR 4K Upscaler Clear Voice III Dynamic Color Dynamic Tone Mapping Google Assistant LG ThinQ AI Local Dimming Noise Reduction PVR True Color Accuracy ULTRA Luminance Voice command Wide Color Gammut |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG MPO JPS |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 aptX / apt-X FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) RealAudio (.ra, .ram) WMA (Windows Media Audio, .wma) HE-AAC LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Magic remote control - AN-MR18 |