Display: 27 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
Dimensions: 613 x 304.5 x 52 mm
Weight: 3.24 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Redmi |
| Model | A27u |
| Model alias | P27UCA-RA |
| Model year | 2013 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 597.73 mm (millimeters) 59.773 cm (centimeters) 23.5327 in (inches) 1.9611 ft (feet) |
| Height | 267.786 mm (millimeters) 26.7786 cm (centimeters) 10.5428 in (inches) 0.8786 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.282 mm (millimeters) 0.0282 cm (centimeters) 0.0111 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 85.75 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.325 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.35 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 19.5 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 32 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 613 mm (millimeters) 61.3 cm (centimeters) 24.1339 in (inches) 2.0112 ft (feet) |
| Height | 304.5 mm (millimeters) 30.45 cm (centimeters) 11.9882 in (inches) 0.999 ft (feet) |
| Depth | 52 mm (millimeters) 5.2 cm (centimeters) 2.0472 in (inches) 0.1706 ft (feet) |
| Weight | 3.24 kg (kilograms) 7.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 508 mm (millimeters) 50.8 cm (centimeters) 20 in (inches) 1.6667 ft (feet) |
| Height with stand | 390.5 mm (millimeters) 39.05 cm (centimeters) 15.374 in (inches) 1.2812 ft (feet) |
| Depth with stand | 206.8 mm (millimeters) 20.68 cm (centimeters) 8.1417 in (inches) 0.6785 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.66 kg (kilograms) 8.07 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE ENERGY STAR TCO Certified Displays 6.0 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 65 °C (degrees Celsius) -4 °F - 149 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |