Display: 42 in, SVA, W-LED, 3840 x 1200 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 120 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 70 %
Dimensions: 1062.7 x 359.2 x 69 mm
Weight: 9 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Panasonic |
| Series | AS500 |
| Model | TX-42AS500 |
| Model alias | TX-42AS500B TX-42AS500E |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 42 in (inches) |
| Diagonal | 1102.47 mm (millimeters) 110.247 cm (centimeters) 43.4043 in (inches) 3.617 ft (feet) |
| Width | 1052.3 mm (millimeters) 105.23 cm (centimeters) 41.4291 in (inches) 3.4524 ft (feet) |
| Height | 517.104 mm (millimeters) 51.7104 cm (centimeters) 20.3584 in (inches) 1.6965 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Samsung |
| Panel type | SVA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 3.2:1 |
| Resolution | 3840 x 1200 pixels |
| Pixel pitch | 0.274 mm (millimeters) 0.0274 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 142.55 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 70 % (percent) |
| DCI P3 | 75 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (2H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 59 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 220 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1062.7 mm (millimeters) 106.27 cm (centimeters) 41.8386 in (inches) 3.4865 ft (feet) |
| Height | 359.2 mm (millimeters) 35.92 cm (centimeters) 14.1417 in (inches) 1.1785 ft (feet) |
| Depth | 69 mm (millimeters) 6.9 cm (centimeters) 2.7165 in (inches) 0.2264 ft (feet) |
| Weight | 9 kg (kilograms) 19.84 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1062.7 mm (millimeters) 106.27 cm (centimeters) 41.8386 in (inches) 3.4865 ft (feet) |
| Height with stand | 524.6 mm (millimeters) 52.46 cm (centimeters) 20.6535 in (inches) 1.7211 ft (feet) |
| Depth with stand | 314.4 mm (millimeters) 31.44 cm (centimeters) 12.378 in (inches) 1.0315 ft (feet) |
| Weight with stand | 13 kg (kilograms) 28.66 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 2 ° (degrees) |
| Backward tilt | 34 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (downstream) 2 x USB 3.0 (Type-C) 1 x USB 3.0 (KVM keyboard connection) 1 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Eco Saving Plus Eye Saver Mode Flicker-free technology Picture-by-Picture Picture-in-Picture Smasung MagicBright Samsung MagicUpscale |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR FCC Class B ISO9241-307 TÜV/Ergonomics |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 10 °C - 40 °C (degrees Celsius) 50 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DusplayPort cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |