Display: 34 in, IPS, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 100 (TruMotion)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
CPU: 1200 MHz,
Cores: 4
Dimensions: 975 x 571 x 112 mm
Weight: 9.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | 5000 |
| Model | 43UM7600PLB |
| Model alias | 34B2U5900C/69 |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 1080 mm (millimeters) 108 cm (centimeters) 42.5197 in (inches) 3.5433 ft (feet) |
| Width | 941.302 mm (millimeters) 94.1302 cm (centimeters) 37.0591 in (inches) 3.0883 ft (feet) |
| Height | 529.482 mm (millimeters) 52.9482 cm (centimeters) 20.8458 in (inches) 1.7371 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.245 mm (millimeters) 0.0245 cm (centimeters) 0.0097 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 104 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.52 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| HDR | HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Average response time | 10 ms (milliseconds) 0.0100 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | TruMotion |
| Interpolation value | 100 |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 71 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 975 mm (millimeters) 97.5 cm (centimeters) 38.3858 in (inches) 3.1988 ft (feet) |
| Height | 571 mm (millimeters) 57.1 cm (centimeters) 22.4803 in (inches) 1.8734 ft (feet) |
| Depth | 112 mm (millimeters) 11.2 cm (centimeters) 4.4094 in (inches) 0.3675 ft (feet) |
| Weight | 9.1 kg (kilograms) 20.06 lbs (pounds) |
| Width with stand | 975 mm (millimeters) 97.5 cm (centimeters) 38.3858 in (inches) 3.1988 ft (feet) |
| Height with stand | 622 mm (millimeters) 62.2 cm (centimeters) 24.4882 in (inches) 2.0407 ft (feet) |
| Depth with stand | 249 mm (millimeters) 24.9 cm (centimeters) 9.8031 in (inches) 0.8169 ft (feet) |
| Weight with stand | 10.2 kg (kilograms) 22.49 lbs (pounds) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
| Crescent stand |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
| CPU frequency | 1200 MHz (megahertz) |
| GPU cores | 2 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | webOS 4.5 |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| 2.0 CH Adaptive Sound Control Down firing DTS Decoder DTS-HD Wireless Sound Sync Ultra Surround |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 5.0 |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x Optical Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.4 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 SIMPLINK (HDMI-CEC) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4K Active HDR 4K Upscaler Advanced Color Enhancer Clear Voice III Google Assistant HDR Dynamic Tone Mapping LG ThinQ AI Noise Reduction PVR True Color Accuracy Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG MPO JPS |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 aptX / apt-X FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) RealAudio (.ra, .ram) WMA (Windows Media Audio, .wma) HE-AAC LPCM |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR RoHS UL/cUL |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Magic remote control - AN-MR19 |