Display: 26.5 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 30 Hz - 144 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 69 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Model | 27M2N6501L |
| Model alias | Evnia 27M2N6501L 27M2N6501L/00 27M2N6501L/01 |
| Model year | 2015 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 26.5 in (inches) |
| Diagonal | 673.1 mm (millimeters) 67.31 cm (centimeters) 26.5 in (inches) 2.2083 ft (feet) |
| Width | 531.36 mm (millimeters) 53.136 cm (centimeters) 20.9197 in (inches) 1.7433 ft (feet) |
| Height | 298.89 mm (millimeters) 29.889 cm (centimeters) 11.7673 in (inches) 0.9806 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M240HW01 V80A |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.276 mm (millimeters) 0.0276 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 69 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Average response time | 3.5 ms (milliseconds) 0.0035 s (seconds) |
| Maximum response time | 9 ms (milliseconds) 0.0090 s (seconds) |
| Input lag | 29 ms (milliseconds) 0.0290 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 30 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 15 W (watts) |
| Power consumption (average) | 28 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 30 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Depth | 61 mm (millimeters) 6.1 cm (centimeters) 2.4016 in (inches) 0.2001 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Stereo speakers |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Flicker-free technology Low Blue light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable DisplayPort cable |