Display: 23.8 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 75 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 539.5 x 311.61 x 54.33 mm
Weight: 3.06 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Model | 24E1N1300AE |
| Model alias | 24E1N1300AE/00 24E1N1300AE/01 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.8 in (inches) |
| Diagonal | 604 mm (millimeters) 60.4 cm (centimeters) 23.7795 in (inches) 1.9816 ft (feet) |
| Width | 527.04 mm (millimeters) 52.704 cm (centimeters) 20.7496 in (inches) 1.7291 ft (feet) |
| Height | 296.46 mm (millimeters) 29.646 cm (centimeters) 11.6717 in (inches) 0.9726 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.275 mm (millimeters) 0.0275 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.94 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | Yes |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 80 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 25 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 539.5 mm (millimeters) 53.95 cm (centimeters) 21.2402 in (inches) 1.77 ft (feet) |
| Height | 311.61 mm (millimeters) 31.161 cm (centimeters) 12.2681 in (inches) 1.0223 ft (feet) |
| Depth | 54.33 mm (millimeters) 5.433 cm (centimeters) 2.139 in (inches) 0.1782 ft (feet) |
| Weight | 3.06 kg (kilograms) 6.75 lbs (pounds) |
| Width with stand | 539.5 mm (millimeters) 53.95 cm (centimeters) 21.2402 in (inches) 1.77 ft (feet) |
| Height with stand | 349.68 mm (millimeters) 34.968 cm (centimeters) 13.7669 in (inches) 1.1472 ft (feet) |
| Depth with stand | 211.34 mm (millimeters) 21.134 cm (centimeters) 8.3205 in (inches) 0.6934 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.7 kg (kilograms) 12.57 lbs (pounds) |
| Box width | 665 mm (millimeters) 66.5 cm (centimeters) 26.1811 in (inches) 2.1818 ft (feet) |
| Box height | 447 mm (millimeters) 44.7 cm (centimeters) 17.5984 in (inches) 1.4665 ft (feet) |
| Box depth | 188 mm (millimeters) 18.8 cm (centimeters) 7.4016 in (inches) 0.6168 ft (feet) |
| Box weight | 7.7 kg (kilograms) 16.98 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 90 ° (degrees) |
| Right swivel | 90 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1.5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 3 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 (Output MST) 1 x DisplayPort 1.2 (Input mini) 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) Low Blue Light SPLENDID Video Intelligence Technology Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE cTick CU ENERGY STAR ErP eStandby FCC Class B J-MOSS KCC PCB PSE RCM RoHS TCO Certified Displays 7.0 TÜV Low Blue Light TÜV Flicker-free UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - optional DisplayPort cable - mini-DP to DP HDMI cable - optional USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |