Display: 27 in, IPS, Direct LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 1000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 200 AM (Active Motion)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S
Dimensions: 732 x 372 x 84 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | B-Line |
| Model | 273B9 |
| Model alias | 273B9/00 273B9/01 273B9/75 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.9 mm (millimeters) 68.59 cm (centimeters) 27.0039 in (inches) 2.2503 ft (feet) |
| Width | 597.884 mm (millimeters) 59.7884 cm (centimeters) 23.5387 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.145 mm (millimeters) 33.6145 cm (centimeters) 13.2341 in (inches) 1.1028 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.438 mm (millimeters) 0.0438 cm (centimeters) 0.0172 in (inches) 0.0014 ft (feet) |
| Pixel density | 58 ppi (pixels per inch) 22 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 73.81 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| Dynamic contrast | 1000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Active Motion |
| Interpolation value | 200 |
| Interpolation measurement unit | AM |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 31 W (watts) |
| Power consumption (average) | 45 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 70 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 45 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 732 mm (millimeters) 73.2 cm (centimeters) 28.8189 in (inches) 2.4016 ft (feet) |
| Height | 372 mm (millimeters) 37.2 cm (centimeters) 14.6457 in (inches) 1.2205 ft (feet) |
| Depth | 84 mm (millimeters) 8.4 cm (centimeters) 3.3071 in (inches) 0.2756 ft (feet) |
| Width with stand | 732 mm (millimeters) 73.2 cm (centimeters) 28.8189 in (inches) 2.4016 ft (feet) |
| Height with stand | 470 mm (millimeters) 47 cm (centimeters) 18.5039 in (inches) 1.542 ft (feet) |
| Depth with stand | 173 mm (millimeters) 17.3 cm (centimeters) 6.811 in (inches) 0.5676 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.3 kg (kilograms) 11.68 lbs (pounds) |
| Box width | 803 mm (millimeters) 80.3 cm (centimeters) 31.6142 in (inches) 2.6345 ft (feet) |
| Box height | 542 mm (millimeters) 54.2 cm (centimeters) 21.3386 in (inches) 1.7782 ft (feet) |
| Box depth | 149 mm (millimeters) 14.9 cm (centimeters) 5.8661 in (inches) 0.4888 ft (feet) |
| Box weight | 7 kg (kilograms) 15.43 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S2 DVB-S |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Aquos Net+ |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital Dolby Digital Plus DTS 2.0 DTS TruSurround HD Harman / Kardon |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 1.4 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Video Component In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG BMP |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) AC3 / AC-3 M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) ASF (Advanced Systems Format, .asf .wma .wmv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) M2TS (Blu-ray Disc Audio-Video (BDAV) MPEG-2 Transport Stream, .m2ts, .MTS) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 VOB (Video Object, .VOB) WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid RM SWF |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB (Safety) CE (EMC) ErP |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |