Display: 27 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 490 x 295 x 51 mm
Weight: 4.13 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | B-Line |
| Model | 272B1G |
| Model alias | 272B 272B1G/00 272B1G/01 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 546.1 mm (millimeters) 54.61 cm (centimeters) 21.5 in (inches) 1.7917 ft (feet) |
| Width | 476.064 mm (millimeters) 47.6064 cm (centimeters) 18.7427 in (inches) 1.5619 ft (feet) |
| Height | 336.312 mm (millimeters) 33.6312 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.248 mm (millimeters) 0.0248 cm (centimeters) 0.0098 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 102 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 110.76 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 85 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.39 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 13 W (watts) |
| Power consumption (average) | 16 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 21 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 30 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 490 mm (millimeters) 49 cm (centimeters) 19.2913 in (inches) 1.6076 ft (feet) |
| Height | 295 mm (millimeters) 29.5 cm (centimeters) 11.6142 in (inches) 0.9678 ft (feet) |
| Depth | 51 mm (millimeters) 5.1 cm (centimeters) 2.0079 in (inches) 0.1673 ft (feet) |
| Weight | 4.13 kg (kilograms) 9.11 lbs (pounds) |
| Width with stand | 490 mm (millimeters) 49 cm (centimeters) 19.2913 in (inches) 1.6076 ft (feet) |
| Height with stand | 396 mm (millimeters) 39.6 cm (centimeters) 15.5906 in (inches) 1.2992 ft (feet) |
| Depth with stand | 186 mm (millimeters) 18.6 cm (centimeters) 7.3228 in (inches) 0.6102 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.49 kg (kilograms) 7.69 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Blue Light Filter Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 ErP TCO Certified Displays 7.0 |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |