Display: 38.5 in, IPS, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 60 Hz
sRGB: 100 %,
Adobe RGB: 100 %
Dimensions: 628.9 x 374.7 x 37.5 mm
Weight: 5.27 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Model | 392M7C |
| Model alias | 392M7C/92 |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 38.5 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 596.16 mm (millimeters) 59.616 cm (centimeters) 23.4709 in (inches) 1.9559 ft (feet) |
| Height | 335.32 mm (millimeters) 33.532 cm (centimeters) 13.2016 in (inches) 1.1001 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.155 mm (millimeters) 0.0155 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 84.83 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| sRGB | 100 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 100 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| HDR | HDR10 HDR Ultra DisplayHDR 600 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Local dimming - 384 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 85 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.27 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.31 W (watts) |
| Power consumption (average) | 47.69 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 67 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 628.9 mm (millimeters) 62.89 cm (centimeters) 24.7598 in (inches) 2.0633 ft (feet) |
| Height | 374.7 mm (millimeters) 37.47 cm (centimeters) 14.752 in (inches) 1.2293 ft (feet) |
| Depth | 37.5 mm (millimeters) 3.75 cm (centimeters) 1.4764 in (inches) 0.123 ft (feet) |
| Weight | 5.27 kg (kilograms) 11.62 lbs (pounds) |
| Width with stand | 628.9 mm (millimeters) 62.89 cm (centimeters) 24.7598 in (inches) 2.0633 ft (feet) |
| Height with stand | 438.9 mm (millimeters) 43.89 cm (centimeters) 17.2795 in (inches) 1.44 ft (feet) |
| Depth with stand | 201.7 mm (millimeters) 20.17 cm (centimeters) 7.9409 in (inches) 0.6617 ft (feet) |
| Weight with stand | 8.98 kg (kilograms) 19.8 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 8 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Blue Light Filter DDC/CI Flicker-free technology Ultra Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 ErP TCO Certified Displays 7.0 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - optional HDMI cable - optional Hood |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |