Display: 34 in, IPS, W-LED, 1920 x 1200 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 5000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 499 x 320.5 x 43.5 mm
Weight: 3.2 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | B-Line |
| Model | 345B1C |
| Model alias | XU2395WSU-B1 |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 863.6 mm (millimeters) 86.36 cm (centimeters) 34 in (inches) 2.8333 ft (feet) |
| Width | 483.84 mm (millimeters) 48.384 cm (centimeters) 19.0488 in (inches) 1.5874 ft (feet) |
| Height | 333.72 mm (millimeters) 33.372 cm (centimeters) 13.1386 in (inches) 1.0949 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.6:1 16:10 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel pitch | 0.252 mm (millimeters) 0.0252 cm (centimeters) 0.0099 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 100 ppi (pixels per inch) 39 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 100.96 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 5000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 89 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 24 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 56 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 499 mm (millimeters) 49.9 cm (centimeters) 19.6457 in (inches) 1.6371 ft (feet) |
| Height | 320.5 mm (millimeters) 32.05 cm (centimeters) 12.6181 in (inches) 1.0515 ft (feet) |
| Depth | 43.5 mm (millimeters) 4.35 cm (centimeters) 1.7126 in (inches) 0.1427 ft (feet) |
| Weight | 3.2 kg (kilograms) 7.05 lbs (pounds) |
| Width with stand | 499 mm (millimeters) 49.9 cm (centimeters) 19.6457 in (inches) 1.6371 ft (feet) |
| Height with stand | 396 mm (millimeters) 39.6 cm (centimeters) 15.5906 in (inches) 1.2992 ft (feet) |
| Depth with stand | 180 mm (millimeters) 18 cm (centimeters) 7.0866 in (inches) 0.5906 ft (feet) |
| Weight with stand | 4 kg (kilograms) 8.82 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 4 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (upstream) 2 x USB 2.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology EcoModes Flicker-free technology Low Blue light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE EAC ENERGY STAR Epeat Silver PSE TCO Certified Displays TÜV/GS VCCI-B |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable D-sub cable DisplayPort cable USB 2.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |