Display: 27 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Philips |
| Series | P-Line |
| Model | 272P4APJKHB |
| Model alias | 272P4APJKEB |
| Model year | 2014 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.9 mm (millimeters) 68.59 cm (centimeters) 27.0039 in (inches) 2.2503 ft (feet) |
| Width | 521.28 mm (millimeters) 52.128 cm (centimeters) 20.5228 in (inches) 1.7102 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.272 mm (millimeters) 0.0272 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 93 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.35 W (watts) |
| Power consumption (average) | 23 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 639 mm (millimeters) 63.9 cm (centimeters) 25.1575 in (inches) 2.0965 ft (feet) |
| Width with stand | 561 mm (millimeters) 56.1 cm (centimeters) 22.0866 in (inches) 1.8406 ft (feet) |
| Height with stand | 399 mm (millimeters) 39.9 cm (centimeters) 15.7087 in (inches) 1.3091 ft (feet) |
| Depth with stand | 220 mm (millimeters) 22 cm (centimeters) 8.6614 in (inches) 0.7218 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.2 kg (kilograms) 11.46 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 115 mm (millimeters) 11.5 cm (centimeters) 4.5276 in (inches) 0.3773 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1.5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CCC CE ENERGY STAR 7.0 eStandby FCC Class B ISO9241-307 Class II Reach RoHS WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |