Display: 26.5 in, SVA, W-LED, 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
Dimensions: 828.1 x 369.4 x 105.7 mm
Weight: 6.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dough |
| Series | SJ55W |
| Model | Spectrum ES07E2D |
| Model alias | Spectrum OLED QHD 240Hz |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 26.5 in (inches) |
| Diagonal | 863.6 mm (millimeters) 86.36 cm (centimeters) 34 in (inches) 2.8333 ft (feet) |
| Width | 799.8 mm (millimeters) 79.98 cm (centimeters) 31.4882 in (inches) 2.624 ft (feet) |
| Height | 334.8 mm (millimeters) 33.48 cm (centimeters) 13.1811 in (inches) 1.0984 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Samsung |
| Panel type | SVA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 87.54 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (2H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 35 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 59 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 828.1 mm (millimeters) 82.81 cm (centimeters) 32.6024 in (inches) 2.7169 ft (feet) |
| Height | 369.4 mm (millimeters) 36.94 cm (centimeters) 14.5433 in (inches) 1.2119 ft (feet) |
| Depth | 105.7 mm (millimeters) 10.57 cm (centimeters) 4.1614 in (inches) 0.3468 ft (feet) |
| Weight | 6.4 kg (kilograms) 14.11 lbs (pounds) |
| Width with stand | 828.1 mm (millimeters) 82.81 cm (centimeters) 32.6024 in (inches) 2.7169 ft (feet) |
| Height with stand | 470.8 mm (millimeters) 47.08 cm (centimeters) 18.5354 in (inches) 1.5446 ft (feet) |
| Depth with stand | 242.8 mm (millimeters) 24.28 cm (centimeters) 9.5591 in (inches) 0.7966 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.9 kg (kilograms) 15.21 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 1.5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Eco Saving Plus Eye Saver Mode Flicker-free technology Picture-by-Picture Picture-in-Picture Samsung MagicUpscale |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR FCC Class B ISO9241-307 TÜV/Ergonomics |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 10 °C - 40 °C (degrees Celsius) 50 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |