Display: 23.8 in, SVA, W-LED, 3840 x 1200 pixels
Brightness: 380 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 3000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
sRGB: 122 %
Dimensions: 538.1 x 320.3 x 137.2 mm
Weight: 9.33 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | NEC |
| Series | MultiSync |
| Model | E243F |
| Model alias | DD116LPY44W |
| Model year | 2019 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.8 in (inches) |
| Diagonal | 1102.47 mm (millimeters) 110.247 cm (centimeters) 43.4043 in (inches) 3.617 ft (feet) |
| Width | 1052.3 mm (millimeters) 105.23 cm (centimeters) 41.4291 in (inches) 3.4524 ft (feet) |
| Height | 296.46 mm (millimeters) 29.646 cm (centimeters) 11.6717 in (inches) 0.9726 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Samsung |
| Panel model | LSM434YP01 |
| Panel type | SVA |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 3.2:1 |
| Resolution | 3840 x 1200 pixels |
| Pixel pitch | 0.274 mm (millimeters) 0.0274 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 181 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 122 % (percent) |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Rec. 2020 | 64 % (percent) |
| Brightness | 380 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 3000000 : 1 |
| HDR | HDR DisplayHDR 400 |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 70 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 250 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 538.1 mm (millimeters) 53.81 cm (centimeters) 21.185 in (inches) 1.7654 ft (feet) |
| Height | 320.3 mm (millimeters) 32.03 cm (centimeters) 12.6102 in (inches) 1.0509 ft (feet) |
| Depth | 137.2 mm (millimeters) 13.72 cm (centimeters) 5.4016 in (inches) 0.4501 ft (feet) |
| Weight | 9.33 kg (kilograms) 20.57 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1058.3 mm (millimeters) 105.83 cm (centimeters) 41.6654 in (inches) 3.4721 ft (feet) |
| Height with stand | 461.1 mm (millimeters) 46.11 cm (centimeters) 18.1535 in (inches) 1.5128 ft (feet) |
| Depth with stand | 313.5 mm (millimeters) 31.35 cm (centimeters) 12.3425 in (inches) 1.0285 ft (feet) |
| Weight with stand | 13.33 kg (kilograms) 29.39 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 20 ° (degrees) |
| Right swivel | 20 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 22 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (upstream) 2 x USB 3.1 (Type-C; 90 W) 4 x USB 3.1 (downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync 2 technology DDC/CI Flicker-free technology Low Blue Light Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI C-Tick CCC CE CECP ENERGY STAR 7.1 FCC Class B KC RoHS TCO Edge 2.0 TÜV Eye Comfort VCCI WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 45 °C (degrees Celsius) 32 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB Type-C cable USB Type-C to Type-A cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |