Display: 33.9 in, IPS, Direct LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 1100 VPI (Video Perfection Index)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
Cores: 4
Dimensions: 1463.2 x 850 x 86.2 mm
Weight: 5.9 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UltraGear |
| Model | 34GS95QE |
| Model alias | UltraGear 34GS95QE 34GS95QE-B 34GS95QE-W |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 33.9 in (inches) |
| Diagonal | 1639 mm (millimeters) 163.9 cm (centimeters) 64.5276 in (inches) 5.3773 ft (feet) |
| Width | 800 mm (millimeters) 80 cm (centimeters) 31.4961 in (inches) 2.6247 ft (feet) |
| Height | 803.52 mm (millimeters) 80.352 cm (centimeters) 31.6346 in (inches) 2.6362 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.372 mm (millimeters) 0.0372 cm (centimeters) 0.0146 in (inches) 0.0012 ft (feet) |
| Pixel density | 122 ppi (pixels per inch) 48 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 51.68 % (percent) |
| Backlight | Direct LED |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Video Perfection Index |
| Interpolation value | 1100 |
| Interpolation measurement unit | VPI |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 115 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1463.2 mm (millimeters) 146.32 cm (centimeters) 57.6063 in (inches) 4.8005 ft (feet) |
| Height | 850 mm (millimeters) 85 cm (centimeters) 33.4646 in (inches) 2.7887 ft (feet) |
| Depth | 86.2 mm (millimeters) 8.62 cm (centimeters) 3.3937 in (inches) 0.2828 ft (feet) |
| Weight | 5.9 kg (kilograms) 13.01 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1463.2 mm (millimeters) 146.32 cm (centimeters) 57.6063 in (inches) 4.8005 ft (feet) |
| Height with stand | 908.5 mm (millimeters) 90.85 cm (centimeters) 35.7677 in (inches) 2.9806 ft (feet) |
| Depth with stand | 284.1 mm (millimeters) 28.41 cm (centimeters) 11.185 in (inches) 0.9321 ft (feet) |
| Weight with stand | 19.4 kg (kilograms) 42.77 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 400 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| CPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart Inter@ctive TV 4.0 Plus |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital DTS Magic Fidelity sound |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz Wi-Fi Direct |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Digital Noise Reduction Dynamic Contrast Plus PVR |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 VP9 VOB (Video Object, .VOB) VRO (DVD-VR, .VRO) WebM |