Display: 31.5 in, OLED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 2500000 : 1
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: 1600 MV (MetzVision)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2
Storage: 500 GB
Dimensions: 714 x 420 x 65 mm
Weight: 6.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | Fineo |
| Model | 32UN880K |
| Model alias | 32UN880K-B |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.6 mm (millimeters) 120.96 cm (centimeters) 47.622 in (inches) 3.9685 ft (feet) |
| Height | 680.4 mm (millimeters) 68.04 cm (centimeters) 26.7874 in (inches) 2.2323 ft (feet) |
| Panel type | OLED |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 80 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 274.45 % (percent) |
| Peak brightness | 1000 cd/m² (candela per square meter) |
| Dynamic contrast | 2500000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | MetzVision |
| Interpolation value | 1600 |
| Interpolation measurement unit | MV |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.2 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 118 W (watts) |
| Energy efficiency class | A |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 714 mm (millimeters) 71.4 cm (centimeters) 28.1102 in (inches) 2.3425 ft (feet) |
| Height | 420 mm (millimeters) 42 cm (centimeters) 16.5354 in (inches) 1.378 ft (feet) |
| Depth | 65 mm (millimeters) 6.5 cm (centimeters) 2.5591 in (inches) 0.2133 ft (feet) |
| Weight | 6.5 kg (kilograms) 14.33 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1226 mm (millimeters) 122.6 cm (centimeters) 48.2677 in (inches) 4.0223 ft (feet) |
| Height with stand | 816 mm (millimeters) 81.6 cm (centimeters) 32.126 in (inches) 2.6772 ft (feet) |
| Depth with stand | 347 mm (millimeters) 34.7 cm (centimeters) 13.6614 in (inches) 1.1385 ft (feet) |
| Weight with stand | 24 kg (kilograms) 52.91 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 300 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Storage | 500 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 20 W (watts) |
| Dolby Digital Plus Front firing MetzSounfPro |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART (via adapter) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 2 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Dynamic Motion Correction Light sensor Picture-in-Picture PVR twin R - build-in digital recorder |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) aptX / apt-X MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) Xvid |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - RM18 |