Display: 31.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 3000000 : 1
Refresh rate: 49 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 714 x 366.5 x 23.5 mm
Weight: 5.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Model | 32SR83U |
| Model alias | MyView 32SR83U Smart Monitor 32SR83U |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 697.306 mm (millimeters) 69.7306 cm (centimeters) 27.453 in (inches) 2.2877 ft (feet) |
| Height | 336.312 mm (millimeters) 33.6312 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 70 ppi (pixels per inch) 27 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.62 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 3000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Average response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Maximum response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 54 kHz - 90 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 49 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 115 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 714 mm (millimeters) 71.4 cm (centimeters) 28.1102 in (inches) 2.3425 ft (feet) |
| Height | 366.5 mm (millimeters) 36.65 cm (centimeters) 14.4291 in (inches) 1.2024 ft (feet) |
| Depth | 23.5 mm (millimeters) 2.35 cm (centimeters) 0.9252 in (inches) 0.0771 ft (feet) |
| Weight | 5.5 kg (kilograms) 12.13 lbs (pounds) |
| Width with stand | 611.9 mm (millimeters) 61.19 cm (centimeters) 24.0906 in (inches) 2.0075 ft (feet) |
| Height with stand | 443.5 mm (millimeters) 44.35 cm (centimeters) 17.4606 in (inches) 1.4551 ft (feet) |
| Depth with stand | 210 mm (millimeters) 21 cm (centimeters) 8.2677 in (inches) 0.689 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.17 kg (kilograms) 11.4 lbs (pounds) |
| Box width | 715 mm (millimeters) 71.5 cm (centimeters) 28.1496 in (inches) 2.3458 ft (feet) |
| Box height | 455 mm (millimeters) 45.5 cm (centimeters) 17.9134 in (inches) 1.4928 ft (feet) |
| Box depth | 132 mm (millimeters) 13.2 cm (centimeters) 5.1969 in (inches) 0.4331 ft (feet) |
| Box weight | 7.32 kg (kilograms) 16.14 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 22 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (Type-C) 1 x USB 3.1 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Blue Light Filter DDC/CI Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI C-Tick CCC CE CECP ENERGY STAR 7.1 FCC Class B KC RoHS TCO Certified Display 7.0 TCO Edge 2.0 TÜV/GS VCCI WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 45 °C (degrees Celsius) 32 °F - 113 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 95 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |