Display: 31.5 in, VA, Direct LED (Full-Array Local Dimming), 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 50000000 : 1
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
Frame interpolation: 720 CA (Clear Action)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM
SoC: V8
Cores: 4
Dimensions: 713.7 x 711.7 x 66.8 mm
Weight: 17.61 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | MyView |
| Model | 32SR73U |
| Model alias | MyView 32SR73U Smart Monitor 32SR73U 32SR73U-W |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 697.306 mm (millimeters) 69.7306 cm (centimeters) 27.453 in (inches) 2.2877 ft (feet) |
| Height | 392.234 mm (millimeters) 39.2234 cm (centimeters) 15.4423 in (inches) 1.2869 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 10 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 140 ppi (pixels per inch) 55 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 53.85 % (percent) |
| Backlight | Direct LED (Full-Array Local Dimming) |
| Peak brightness | 1000 cd/m² (candela per square meter) |
| Dynamic contrast | 50000000 : 1 |
| HDR | Dolby Vision HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Local dimming - 56 zones |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | Clear Action |
| Interpolation value | 720 |
| Interpolation measurement unit | CA |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 172 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 713.7 mm (millimeters) 71.37 cm (centimeters) 28.0984 in (inches) 2.3415 ft (feet) |
| Height | 711.7 mm (millimeters) 71.17 cm (centimeters) 28.0197 in (inches) 2.335 ft (feet) |
| Depth | 66.8 mm (millimeters) 6.68 cm (centimeters) 2.6299 in (inches) 0.2192 ft (feet) |
| Weight | 17.61 kg (kilograms) 38.82 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1231.7 mm (millimeters) 123.17 cm (centimeters) 48.4921 in (inches) 4.041 ft (feet) |
| Height with stand | 772.7 mm (millimeters) 77.27 cm (centimeters) 30.4213 in (inches) 2.5351 ft (feet) |
| Depth with stand | 255 mm (millimeters) 25.5 cm (centimeters) 10.0394 in (inches) 0.8366 ft (feet) |
| Weight with stand | 17.81 kg (kilograms) 39.26 lbs (pounds) |
| Colors | Black Red |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| SoC | V8 |
| CPU cores | 4 |
| GPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | SmartCast |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 10 W (watts) |
| Dolby Digital Plus DTS StudioSound II DTS TruSurround DTS TruVolume |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x Ethernet RJ45 1 x HDMI 1.4 4 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Cable/Antenna In (Main; F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x AV Component In (YPbPr + L/R) 1 x RCA Audio Out (L/R) 1 x Optical Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Active Full Array Pro Light sensor Quantum Dot Display Spatial Scaling Engine UltraBright 1000 Ultra Color Spectrum VM50 Ultra HD Engine Voice command |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 FCC Class B UL/cUL |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - XRT136 |