Display: 31.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 621 x 439.4 x 34 mm
Weight: 3.22 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | MyView |
| Model | 32SR54FT |
| Model alias | MyView Smart Monitor 32SR54FT 32SR54FT-B |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.888 mm (millimeters) 59.7888 cm (centimeters) 23.5389 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.312 mm (millimeters) 33.6312 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 73.69 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 55 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 21 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 30 W (watts) |
| Energy efficiency class | A+ |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 621 mm (millimeters) 62.1 cm (centimeters) 24.4488 in (inches) 2.0374 ft (feet) |
| Height | 439.4 mm (millimeters) 43.94 cm (centimeters) 17.2992 in (inches) 1.4416 ft (feet) |
| Depth | 34 mm (millimeters) 3.4 cm (centimeters) 1.3386 in (inches) 0.1115 ft (feet) |
| Weight | 3.22 kg (kilograms) 7.1 lbs (pounds) |
| Width with stand | 621 mm (millimeters) 62.1 cm (centimeters) 24.4488 in (inches) 2.0374 ft (feet) |
| Height with stand | 454 mm (millimeters) 45.4 cm (centimeters) 17.874 in (inches) 1.4895 ft (feet) |
| Depth with stand | 186 mm (millimeters) 18.6 cm (centimeters) 7.3228 in (inches) 0.6102 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.6 kg (kilograms) 7.94 lbs (pounds) |
| Colors | White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |