Display: 27 in, MVA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 55 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | MyView |
| Model | 27SR73U |
| Model alias | MyView 27SR73U Smart Monitor 27SR73U 27SR73U-W |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 494 mm (millimeters) 49.4 cm (centimeters) 19.4488 in (inches) 1.6207 ft (feet) |
| Width | 434.88 mm (millimeters) 43.488 cm (centimeters) 17.1213 in (inches) 1.4268 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel manufacturer | Innolux |
| Panel type | MVA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.227 mm (millimeters) 0.0227 cm (centimeters) 0.0089 in (inches) 0.0007 ft (feet) |
| Pixel density | 112 ppi (pixels per inch) 44 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Maximum response time | 25 ms (milliseconds) 0.0250 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 55 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 13 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 18 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Height | 370.8 mm (millimeters) 37.08 cm (centimeters) 14.5984 in (inches) 1.2165 ft (feet) |
| Width with stand | 477.6 mm (millimeters) 47.76 cm (centimeters) 18.8031 in (inches) 1.5669 ft (feet) |
| Height with stand | 358.3 mm (millimeters) 35.83 cm (centimeters) 14.1063 in (inches) 1.1755 ft (feet) |
| Depth with stand | 179.5 mm (millimeters) 17.95 cm (centimeters) 7.0669 in (inches) 0.5889 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.75 kg (kilograms) 6.06 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 2 ° (degrees) |
| Backward tilt | 22 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CE EAC ENERGY STAR 6.0 FCC Class B RoHS TCO Certified Displays TÜV/GS |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |