Display: 27 in, Edge LED, 1366 x 768 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), ATSC, Clear QAM
SoC: V6
Cores: 2
Dimensions: 554.5 x 334 x 52.3 mm
Weight: 3.13 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | D |
| Model | 27MS570B-B |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 598 mm (millimeters) 59.8 cm (centimeters) 23.5433 in (inches) 1.9619 ft (feet) |
| Width | 521.471 mm (millimeters) 52.1471 cm (centimeters) 20.5304 in (inches) 1.7109 ft (feet) |
| Height | 293.184 mm (millimeters) 29.3184 cm (centimeters) 11.5427 in (inches) 0.9619 ft (feet) |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.779:1 |
| Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Pixel pitch | 0.382 mm (millimeters) 0.0382 cm (centimeters) 0.015 in (inches) 0.0013 ft (feet) |
| Pixel density | 66 ppi (pixels per inch) 26 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 82.55 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 45 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 554.5 mm (millimeters) 55.45 cm (centimeters) 21.8307 in (inches) 1.8192 ft (feet) |
| Height | 334 mm (millimeters) 33.4 cm (centimeters) 13.1496 in (inches) 1.0958 ft (feet) |
| Depth | 52.3 mm (millimeters) 5.23 cm (centimeters) 2.0591 in (inches) 0.1716 ft (feet) |
| Weight | 3.13 kg (kilograms) 6.9 lbs (pounds) |
| Width with stand | 554.5 mm (millimeters) 55.45 cm (centimeters) 21.8307 in (inches) 1.8192 ft (feet) |
| Height with stand | 375.4 mm (millimeters) 37.54 cm (centimeters) 14.7795 in (inches) 1.2316 ft (feet) |
| Depth with stand | 157 mm (millimeters) 15.7 cm (centimeters) 6.1811 in (inches) 0.5151 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.18 kg (kilograms) 7.01 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) ATSC Clear QAM |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| SoC | V6 |
| CPU cores | 2 |
| GPU cores | 4 |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | SmartCast |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 6 W (watts) |
| DTS StudioSound |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x Ethernet RJ45 2 x HDMI 1.4 (ARM; CEC) 1 x Cable/Antenna In (F-type female) 1 x AV Composite In (Video + L/R) 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Light sensor |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG GIF PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) eAAC+ / aacPlus v2 / HE-AAC v2 FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MIDI MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VP9 WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 FCC Class B UL/cUL |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - XRT136 |