| Model | 27GS60QC |
| Model alias | 27GS60QC-B UltraGear 27GS60QC |
| Model year | 2018 |
Display
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.73 mm (millimeters) 59.773 cm (centimeters) 23.5327 in (inches) 1.9611 ft (feet) |
| Height | 335.34 mm (millimeters) 33.534 cm (centimeters) 13.2024 in (inches) 1.1002 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.155 mm (millimeters) 0.0155 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.16 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 135 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 61 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 32 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 50 W (watts) |
Dimensions, weight and color
| Width | 612.1 mm (millimeters) 61.21 cm (centimeters) 24.0984 in (inches) 2.0082 ft (feet) |
| Height | 363.2 mm (millimeters) 36.32 cm (centimeters) 14.2992 in (inches) 1.1916 ft (feet) |
| Depth | 45.7 mm (millimeters) 4.57 cm (centimeters) 1.7992 in (inches) 0.1499 ft (feet) |
| Weight | 4.6 kg (kilograms) 10.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 612.1 mm (millimeters) 61.21 cm (centimeters) 24.0984 in (inches) 2.0082 ft (feet) |
| Height with stand | 456.4 mm (millimeters) 45.64 cm (centimeters) 17.9685 in (inches) 1.4974 ft (feet) |
| Depth with stand | 231 mm (millimeters) 23.1 cm (centimeters) 9.0945 in (inches) 0.7579 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.2 kg (kilograms) 13.67 lbs (pounds) |
| Colors | Black Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (Type-C) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
Operating and storage conditions
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |