Display: 27 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 61 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 612.1 x 363.2 x 45.7 mm
Weight: 4.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UltraGear |
| Model | 27GS60QC |
| Model alias | 27GS60QC-B UltraGear 27GS60QC |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.73 mm (millimeters) 59.773 cm (centimeters) 23.5327 in (inches) 1.9611 ft (feet) |
| Height | 335.34 mm (millimeters) 33.534 cm (centimeters) 13.2024 in (inches) 1.1002 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.155 mm (millimeters) 0.0155 cm (centimeters) 0.0061 in (inches) 0.0005 ft (feet) |
| Pixel density | 163 ppi (pixels per inch) 64 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.16 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 135 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 61 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 32 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 50 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 612.1 mm (millimeters) 61.21 cm (centimeters) 24.0984 in (inches) 2.0082 ft (feet) |
| Height | 363.2 mm (millimeters) 36.32 cm (centimeters) 14.2992 in (inches) 1.1916 ft (feet) |
| Depth | 45.7 mm (millimeters) 4.57 cm (centimeters) 1.7992 in (inches) 0.1499 ft (feet) |
| Weight | 4.6 kg (kilograms) 10.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 612.1 mm (millimeters) 61.21 cm (centimeters) 24.0984 in (inches) 2.0082 ft (feet) |
| Height with stand | 456.4 mm (millimeters) 45.64 cm (centimeters) 17.9685 in (inches) 1.4974 ft (feet) |
| Depth with stand | 231 mm (millimeters) 23.1 cm (centimeters) 9.0945 in (inches) 0.7579 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.2 kg (kilograms) 13.67 lbs (pounds) |
| Colors | Black Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.1 (Type-C) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-Axis Control AMD FreeSync technology Black Stabilizer DDC/CI Dynamic Action Sync Flicker-free technology Screen Split |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | C-Tick CCC CECP CEL cUL ENERGY STAR 7.0 Epeat Gold ErP FCC Class B KC RoHS Compliant TCO Certified Displays 7.0 TÜV/Ergonomics TÜV/GS VCCI |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |