Display: 24.5 in, OLED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 120 ° / 120 °
Brightness: 550 cd/m²
Refresh rate: 100 Hz / 120 Hz
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S2, DVB-S
Dimensions: 1230 x 742 x 56 mm
Weight: 20.6 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | MyView |
| Model | 25SR50F |
| Model alias | MyView 25SR50F Smart Monitor 25SR50F 25SR50F-W |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.5 in (inches) |
| Diagonal | 1388 mm (millimeters) 138.8 cm (centimeters) 54.6457 in (inches) 4.5538 ft (feet) |
| Width | 1209.75 mm (millimeters) 120.975 cm (centimeters) 47.6278 in (inches) 3.969 ft (feet) |
| Height | 680.483 mm (millimeters) 68.0483 cm (centimeters) 26.7907 in (inches) 2.2326 ft (feet) |
| Panel manufacturer | LG Display |
| Panel type | OLED |
| Panel bit depth | 10 bits |
| FRC | No |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.315 mm (millimeters) 0.0315 cm (centimeters) 0.0124 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 31 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.2 % (percent) |
| DCI P3 | 99 % (percent) |
| Brightness | 550 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 800 cd/m² (candela per square meter) |
| HDR | Dolby Vision HDR10 HLG (Hybrid Log Gamma) |
| Horizontal viewing angle | 120 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 120 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Input lag | 40 ms (milliseconds) 0.0400 s (seconds) |
| Coating | Glossy |
| WRGB panel |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 100 Hz / 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.49 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.49 W (watts) |
| Power consumption (average) | 148 W (watts) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 1230 mm (millimeters) 123 cm (centimeters) 48.4252 in (inches) 4.0354 ft (feet) |
| Height | 742 mm (millimeters) 74.2 cm (centimeters) 29.2126 in (inches) 2.4344 ft (feet) |
| Depth | 56 mm (millimeters) 5.6 cm (centimeters) 2.2047 in (inches) 0.1837 ft (feet) |
| Weight | 20.6 kg (kilograms) 45.42 lbs (pounds) |
| Width with stand | 1230 mm (millimeters) 123 cm (centimeters) 48.4252 in (inches) 4.0354 ft (feet) |
| Height with stand | 792 mm (millimeters) 79.2 cm (centimeters) 31.1811 in (inches) 2.5984 ft (feet) |
| Depth with stand | 270 mm (millimeters) 27 cm (centimeters) 10.6299 in (inches) 0.8858 ft (feet) |
| Colors | Black Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S2 DVB-S |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Loewe OS |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 40 W (watts) |
| Dolby Digital Dolby Digital Plus |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) Bluetooth Wi-Fi Direct DLNA |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x USB 2.0 (max 0.5 A) 1 x USB 3.0 (max 0.9 A) 1 x Ethernet RJ45 3 x HDMI 2.0 (CEC) 1 x HDMI 2.0 (ARC; CEC) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART (via AV adapter) 1 x RCA Audio Out (L/R) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x RS232 (C) 1 x Antenna (RF) (female) 1 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Digital Link HD (CEC) Digital Audio Link DR+ Follow ME DR+ Streaming Image+ Active Picture-in-Picture PVR Ultra HD Super Resolution Scaling |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) FLAC (Free Lossless Audio Codec, .flac) M4A (MPEG-4 Audio, .m4a) MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) OGG (.ogg, .ogv, .oga, .ogx, .spx, .opus) WMA (Windows Media Audio, .wma) WAV (Waveform Audio File Format, .wav, .wave) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | AVI (Audio Video Interleaved, .avi) DivX (.avi, .divx, .mkv) Flash Video (.flv, .f4v, .f4p, .f4a, .f4b) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video H.265 / MPEG-H Part 2 / HEVC MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) QuickTime (.mov, .qt) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) MPEG-4 TS (MPEG Transport Stream, .ts, .tsv, .tsa) VC-1 WMV (Windows Media Video, .wmv) Xvid |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 5 °C - 35 °C (degrees Celsius) 41 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 2000 m (meters) 6561.68 ft (feet) |