Display: 23.8 in, Edge LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Dynamic contrast: 7000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz / 60 Hz
Frame interpolation: 400 MV (MetzVision)
TV tuner: Analog (NTSC/PAL/SECAM), DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T2 HD
Storage: 500 GB
Dimensions: 541 x 619 x 43 mm
Weight: 15.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | LG |
| Series | UltraGear |
| Model | 24GS65F |
| Model alias | 24GS65F-B UltraGear 24GS65F |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.8 in (inches) |
| Diagonal | 604.698 mm (millimeters) 60.4698 cm (centimeters) 23.807 in (inches) 1.9839 ft (feet) |
| Width | 941.184 mm (millimeters) 94.1184 cm (centimeters) 37.0545 in (inches) 3.0879 ft (feet) |
| Height | 529.416 mm (millimeters) 52.9416 cm (centimeters) 20.8431 in (inches) 1.7369 ft (feet) |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.245 mm (millimeters) 0.0245 cm (centimeters) 0.0096 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 103 ppi (pixels per inch) 40 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 148.79 % (percent) |
| Backlight | Edge LED |
| Peak brightness | 380 cd/m² (candela per square meter) |
| Dynamic contrast | 7000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz / 60 Hz (hertz) |
Frame interpolation
Many smart TV sets use a technology for interpolating (inserting) of intermediate frames between existing ones in order to achieve more fluent visualization, especially for dynamic scenes.
| Interpolation technology | MetzVision |
| Interpolation value | 400 |
| Interpolation measurement unit | MV |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.15 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 82 W (watts) |
| Energy efficiency class | B |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 541 mm (millimeters) 54.1 cm (centimeters) 21.2992 in (inches) 1.7749 ft (feet) |
| Height | 619 mm (millimeters) 61.9 cm (centimeters) 24.3701 in (inches) 2.0308 ft (feet) |
| Depth | 43 mm (millimeters) 4.3 cm (centimeters) 1.6929 in (inches) 0.1411 ft (feet) |
| Weight | 15.8 kg (kilograms) 34.83 lbs (pounds) |
| Width with stand | 963 mm (millimeters) 96.3 cm (centimeters) 37.9134 in (inches) 3.1594 ft (feet) |
| Height with stand | 667 mm (millimeters) 66.7 cm (centimeters) 26.2598 in (inches) 2.1883 ft (feet) |
| Depth with stand | 300 mm (millimeters) 30 cm (centimeters) 11.811 in (inches) 0.9843 ft (feet) |
| Weight with stand | 18.7 kg (kilograms) 41.23 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 200 x 200 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | No |
TV tuner
The TV tuner is a device, which allows the receiving and visualization of a certain type of television signal. There are tuners for digital, analog, cable and satellite television.
| TV tuner | Analog (NTSC/PAL/SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 DVB-T2 HD |
System on Chip (SoC)
Information about the central processor, graphic processor and the memory of the model.
| Storage | 500 GB (gigabytes) |
OS, apps and software features
Information about the operating system, applications, various software features if available.
| Operating system (OS) | Smart TV |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 20 W (watts) |
| Dolby Digital Plus Front firing MetzSounfPro |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Network
Supported network technologies and standards for exchanging data with other devices.
| Network | LAN Wi-Fi 802.11a (IEEE 802.11a-1999) 802.11b (IEEE 802.11b-1999) 802.11g (IEEE 802.11g-2003) 802.11n (IEEE 802.11n-2009) 802.11n 5GHz 802.11ac (IEEE 802.11ac) |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.0 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 (ARC) 1 x Satellite In (Sub; F-type female) 1 x Satellite In (Main; F-type female) 1 x SCART (via adapter) 1 x S/PDIF 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) (female) 2 x CI+ 1.3 |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.2 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Dynamic Motion Correction Light sensor Picture-in-Picture PVR twin R - build-in digital recorder |
Image file formats
Smart TV sets allow the display of different image file formats.
| Image file formats | JPEG PNG |
Audio file formats
Smart TV sets allow playing different audio file formats.
| Audio file formats/codecs | AAC (Advanced Audio Coding) aptX / apt-X MP3 (MPEG-2 Audio Layer II, .mp3) |
Video file formats
Smart TV sets allow playing various video file formats.
| Video file formats/codecs | 3GPP (3rd Generation Partnership Project, .3gp) AVI (Audio Video Interleaved, .avi) H.263 H.264 / MPEG-4 Part 10 / AVC video MKV (Matroska Multimedia Container, .mkv .mk3d .mka .mks) MP4 (MPEG-4 Part 14, .mp4, .m4a, .m4p, .m4b, .m4r, .m4v) Xvid |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Remote control - RM18 |