Display: 27 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 616 x 341.49 x 51.74 mm
Weight: 3.05 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | KTC |
| Model | H27T22C |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 531.46 mm (millimeters) 53.146 cm (centimeters) 20.9236 in (inches) 1.7436 ft (feet) |
| Height | 298.94 mm (millimeters) 29.894 cm (centimeters) 11.7693 in (inches) 0.9808 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M240HTN01.2 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.277 mm (millimeters) 0.0277 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 75.53 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Average response time | 3 ms (milliseconds) 0.0030 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | Yes |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (analog) | 24 kHz - 84 kHz (kilohertz) |
| Horizontal frequency (digital) | 24 kHz - 84 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (analog) | 50 Hz - 75 Hz (hertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 27 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 616 mm (millimeters) 61.6 cm (centimeters) 24.252 in (inches) 2.021 ft (feet) |
| Height | 341.49 mm (millimeters) 34.149 cm (centimeters) 13.4445 in (inches) 1.1204 ft (feet) |
| Depth | 51.74 mm (millimeters) 5.174 cm (centimeters) 2.037 in (inches) 0.1698 ft (feet) |
| Weight | 3.05 kg (kilograms) 6.72 lbs (pounds) |
| Width with stand | 571.16 mm (millimeters) 57.116 cm (centimeters) 22.4866 in (inches) 1.8739 ft (feet) |
| Height with stand | 363.85 mm (millimeters) 36.385 cm (centimeters) 14.3248 in (inches) 1.1937 ft (feet) |
| Depth with stand | 128.54 mm (millimeters) 12.854 cm (centimeters) 5.0606 in (inches) 0.4217 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.6 kg (kilograms) 12.35 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 120 mm (millimeters) 12 cm (centimeters) 4.7244 in (inches) 0.3937 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 90 ° (degrees) |
| Right swivel | 90 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 33 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1.5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync Technology Flicker-free technology GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) Low Blue Light SPLENDID Video Intelligence Technology Trace Free Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE cTick CU ENERGY STAR ErP eStandby FCC Class B J-MOSS KCC PCB PSE RCM RoHS TCO Certified Displays TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable D-sub cable DisplayPort cable - optional HDMI cable - optional |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |