Display: 48.9 in, IPS, W-LED, 2560 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 100000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 700 x 322 x 169.49 mm
Weight: 5.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | KOORUI |
| Model | S4941XO |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 48.9 in (inches) |
| Diagonal | 736.6 mm (millimeters) 73.66 cm (centimeters) 29 in (inches) 2.4167 ft (feet) |
| Width | 672.768 mm (millimeters) 67.2768 cm (centimeters) 26.4869 in (inches) 2.2072 ft (feet) |
| Height | 283.824 mm (millimeters) 28.3824 cm (centimeters) 11.1742 in (inches) 0.9312 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.37:1 |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels |
| Pixel pitch | 0.263 mm (millimeters) 0.0263 cm (centimeters) 0.0103 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 96 ppi (pixels per inch) 38 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 84.72 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 100000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 15 kHz - 99 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.4 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.45 W (watts) |
| Power consumption (average) | 36.3 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 48 W (watts) |
| Energy efficiency class | C |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 700 mm (millimeters) 70 cm (centimeters) 27.5591 in (inches) 2.2966 ft (feet) |
| Height | 322 mm (millimeters) 32.2 cm (centimeters) 12.6772 in (inches) 1.0564 ft (feet) |
| Depth | 169.49 mm (millimeters) 16.949 cm (centimeters) 6.6728 in (inches) 0.5561 ft (feet) |
| Weight | 5.8 kg (kilograms) 12.79 lbs (pounds) |
| Width with stand | 700 mm (millimeters) 70 cm (centimeters) 27.5591 in (inches) 2.2966 ft (feet) |
| Height with stand | 524 mm (millimeters) 52.4 cm (centimeters) 20.6299 in (inches) 1.7192 ft (feet) |
| Depth with stand | 245 mm (millimeters) 24.5 cm (centimeters) 9.6457 in (inches) 0.8038 ft (feet) |
| Weight with stand | 8.31 kg (kilograms) 18.32 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 60 ° (degrees) |
| Right swivel | 60 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Blue Light Filter Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR ErP TCO Certified Displays |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DVI-D cable - optional HDMI cable - optional |