Display: 24.1 in, IPS, W-LED, 1920 x 1200 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 61 Hz
Adobe RGB: 99 %,
NTSC: 110 %
Dimensions: 554.4 x 362 x 64 mm
Weight: 5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | EIZO |
| Series | ColorEdge |
| Model | CS2420 |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.1 in (inches) |
| Diagonal | 611 mm (millimeters) 61.1 cm (centimeters) 24.0551 in (inches) 2.0046 ft (feet) |
| Width | 518.4 mm (millimeters) 51.84 cm (centimeters) 20.4094 in (inches) 1.7008 ft (feet) |
| Height | 324 mm (millimeters) 32.4 cm (centimeters) 12.7559 in (inches) 1.063 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| LUT | 16 bits |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.6:1 16:10 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel pitch | 0.27 mm (millimeters) 0.027 cm (centimeters) 0.0106 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 94 ppi (pixels per inch) 37 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.69 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| Adobe RGB (1998) | 99 % (percent) |
| NTSC (1953) | 110 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 13 ms (milliseconds) 0.0130 s (seconds) |
| Average response time | 15 ms (milliseconds) 0.0150 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 15 kHz - 78 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 61 Hz (hertz) |
| DisplayPort; DVI - 26 kHz - 78 kHz; 24 Hz - 61 Hz HDMI - 15 kHz - 78 kHz; 24 Hz - 61 Hz VGA (text) - 69 Hz - 71 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.6 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.7 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 26 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 92 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 554.4 mm (millimeters) 55.44 cm (centimeters) 21.8268 in (inches) 1.8189 ft (feet) |
| Height | 362 mm (millimeters) 36.2 cm (centimeters) 14.252 in (inches) 1.1877 ft (feet) |
| Depth | 64 mm (millimeters) 6.4 cm (centimeters) 2.5197 in (inches) 0.21 ft (feet) |
| Weight | 5 kg (kilograms) 11.02 lbs (pounds) |
| Width with stand | 554.4 mm (millimeters) 55.44 cm (centimeters) 21.8268 in (inches) 1.8189 ft (feet) |
| Height with stand | 396 mm (millimeters) 39.6 cm (centimeters) 15.5906 in (inches) 1.2992 ft (feet) |
| Depth with stand | 245 mm (millimeters) 24.5 cm (centimeters) 9.6457 in (inches) 0.8038 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.8 kg (kilograms) 17.2 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 155 mm (millimeters) 15.5 cm (centimeters) 6.1024 in (inches) 0.5085 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 172 ° (degrees) |
| Right swivel | 172 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 3 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | ColorNavigator 6 DUE (Digital Uniformity Equalizer) Flicker-free technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CB CE cTÜVus EAC ENERGY STAR FCC Class B ICES-003-B RCM RoHS TÜV/Ergonomics TÜV/GS VCCI-B WEEE |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 35 °C (degrees Celsius) 32 °F - 95 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 20 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 10 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable - mini-DP to DP DVI cable Hood USB cable |