Display: 27 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 60 Hz
sRGB: 100 %
Dimensions: 611.34 x 352.01 x 49.5 mm
Weight: 4.38 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Series | UltraSharp |
| Model | U2722D |
| Model alias | U2722DX |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 93.08 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 100 % (percent) |
| DCI P3 | 95 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 31.47 kHz - 88.79 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 60 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.6 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 16.11 W (watts) |
| Power consumption (average) | 20 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 74 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 51.39 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | E |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 611.34 mm (millimeters) 61.134 cm (centimeters) 24.0685 in (inches) 2.0057 ft (feet) |
| Height | 352.01 mm (millimeters) 35.201 cm (centimeters) 13.8587 in (inches) 1.1549 ft (feet) |
| Depth | 49.5 mm (millimeters) 4.95 cm (centimeters) 1.9488 in (inches) 0.1624 ft (feet) |
| Weight | 4.38 kg (kilograms) 9.66 lbs (pounds) |
| Width with stand | 611.34 mm (millimeters) 61.134 cm (centimeters) 24.0685 in (inches) 2.0057 ft (feet) |
| Height with stand | 385.13 mm (millimeters) 38.513 cm (centimeters) 15.1626 in (inches) 1.2635 ft (feet) |
| Depth with stand | 185 mm (millimeters) 18.5 cm (centimeters) 7.2835 in (inches) 0.607 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.61 kg (kilograms) 14.57 lbs (pounds) |
| Box weight | 9.62 kg (kilograms) 21.21 lbs (pounds) |
| Stand width | 268 mm (millimeters) 26.8 cm (centimeters) 10.5512 in (inches) 0.8793 ft (feet) |
| Stand height | 185 mm (millimeters) 18.5 cm (centimeters) 7.2835 in (inches) 0.607 ft (feet) |
| Stand depth | 381.5 mm (millimeters) 38.15 cm (centimeters) 15.0197 in (inches) 1.2516 ft (feet) |
| Colors | Black and silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; upstream) 1 x USB 3.2 (Type-C; PD 15W) 1 x USB 3.2 (Type-A; BC 1.2) 2 x USB 3.2 (Type-A) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.4 (Output MST) 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Dell ComfortView Plus Flicker-free technology Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR EPEAT Gold TCO Certified Edge Display RoHS NFPA 99 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable USB Type-C to Type-A cable HDMI cable (U2722DX) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |