Display: 34.13 in, IPS, W-LED, 2560 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 30 Hz - 160 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 813.83 x 368.28 x 95.15 mm
Weight: 6.91 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | Alienware AW3418HW |
| Model year | 2017 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34.13 in (inches) |
| Diagonal | 867 mm (millimeters) 86.7 cm (centimeters) 34.1339 in (inches) 2.8445 ft (feet) |
| Width | 799.8 mm (millimeters) 79.98 cm (centimeters) 31.4882 in (inches) 2.624 ft (feet) |
| Height | 334.8 mm (millimeters) 33.48 cm (centimeters) 13.1811 in (inches) 1.0984 ft (feet) |
| Radius of curvature | 3800 mm (millimeters) 380 cm (centimeters) 149.606 in (inches) 12.4672 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.37:1 |
| Resolution | 2560 x 1080 pixels |
| Pixel pitch | 0.31 mm (millimeters) 0.031 cm (centimeters) 0.0122 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.34 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| CIE1976 - 81% CIE1931 - 74% |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 66 kHz - 166 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 30 Hz - 160 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 1.5 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 50 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 95 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 813.83 mm (millimeters) 81.383 cm (centimeters) 32.0406 in (inches) 2.67 ft (feet) |
| Height | 368.28 mm (millimeters) 36.828 cm (centimeters) 14.4992 in (inches) 1.2083 ft (feet) |
| Depth | 95.15 mm (millimeters) 9.515 cm (centimeters) 3.7461 in (inches) 0.3122 ft (feet) |
| Weight | 6.91 kg (kilograms) 15.23 lbs (pounds) |
| Width with stand | 813.83 mm (millimeters) 81.383 cm (centimeters) 32.0406 in (inches) 2.67 ft (feet) |
| Height with stand | 442.44 mm (millimeters) 44.244 cm (centimeters) 17.4189 in (inches) 1.4516 ft (feet) |
| Depth with stand | 319.09 mm (millimeters) 31.909 cm (centimeters) 12.5626 in (inches) 1.0469 ft (feet) |
| Weight with stand | 11.81 kg (kilograms) 26.04 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 20 ° (degrees) |
| Right swivel | 20 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 25 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 2 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Flicker-free technology Low Blue Light Nvidia G-SYNC Technology |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | RoHS Compliant |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable DisplayPort cable - mini-DP to DP USB 3.0 upstream cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |