Display: 24 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 2000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 76 Hz
sRGB: 99 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 566.69 x 334.58 x 50.5 mm
Weight: 2.91 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | E2416H |
| Model year | 2015 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24 in (inches) |
| Diagonal | 609.7 mm (millimeters) 60.97 cm (centimeters) 24.0039 in (inches) 2.0003 ft (feet) |
| Width | 531.36 mm (millimeters) 53.136 cm (centimeters) 20.9197 in (inches) 1.7433 ft (feet) |
| Height | 298.89 mm (millimeters) 29.889 cm (centimeters) 11.7673 in (inches) 0.9806 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.277 mm (millimeters) 0.0277 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.76 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 2000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 0.8 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 16.3 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 22 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 566.69 mm (millimeters) 56.669 cm (centimeters) 22.3106 in (inches) 1.8592 ft (feet) |
| Height | 334.58 mm (millimeters) 33.458 cm (centimeters) 13.1724 in (inches) 1.0977 ft (feet) |
| Depth | 50.5 mm (millimeters) 5.05 cm (centimeters) 1.9882 in (inches) 0.1657 ft (feet) |
| Weight | 2.91 kg (kilograms) 6.42 lbs (pounds) |
| Width with stand | 566.96 mm (millimeters) 56.696 cm (centimeters) 22.3213 in (inches) 1.8601 ft (feet) |
| Height with stand | 427.58 mm (millimeters) 42.758 cm (centimeters) 16.8339 in (inches) 1.4028 ft (feet) |
| Depth with stand | 180 mm (millimeters) 18 cm (centimeters) 7.0866 in (inches) 0.5906 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.84 kg (kilograms) 8.47 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x DisplayPort 1.2 1 x D-sub |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | CECP ENERGY STAR 6 Epeat Gold TCO Certified Displays |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 5000 m (meters) 16404.2 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DisplayPort cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot Security lock slot |