Display: 24 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 7000000 : 1
Refresh rate: 56 Hz - 76 Hz
Dimensions: 574.96 x 356.43 x 59.72 mm
Weight: 3.65 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Dell |
| Model | ST2421L |
| Model year | 2010 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24 in (inches) |
| Diagonal | 609.7 mm (millimeters) 60.97 cm (centimeters) 24.0039 in (inches) 2.0003 ft (feet) |
| Width | 531.36 mm (millimeters) 53.136 cm (centimeters) 20.9197 in (inches) 1.7433 ft (feet) |
| Height | 298.89 mm (millimeters) 29.889 cm (centimeters) 11.7673 in (inches) 0.9806 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.277 mm (millimeters) 0.0277 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 77.5 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 7000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| CIE1976 - 81% CIE1931 - 68% |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 56 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Electric current (A) | 2 A (amperes) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 1 W (watts) |
| Power consumption (average) | 20 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 30 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 574.96 mm (millimeters) 57.496 cm (centimeters) 22.6362 in (inches) 1.8864 ft (feet) |
| Height | 356.43 mm (millimeters) 35.643 cm (centimeters) 14.0327 in (inches) 1.1694 ft (feet) |
| Depth | 59.72 mm (millimeters) 5.972 cm (centimeters) 2.3512 in (inches) 0.1959 ft (feet) |
| Weight | 3.65 kg (kilograms) 8.05 lbs (pounds) |
| Width with stand | 574.96 mm (millimeters) 57.496 cm (centimeters) 22.6362 in (inches) 1.8864 ft (feet) |
| Height with stand | 418.24 mm (millimeters) 41.824 cm (centimeters) 16.4661 in (inches) 1.3722 ft (feet) |
| Depth with stand | 203.68 mm (millimeters) 20.368 cm (centimeters) 8.0189 in (inches) 0.6682 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.29 kg (kilograms) 9.46 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | No |
| Removable stand | No |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 4 ° (degrees) |
| Backward tilt | 21 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 2 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 5.0 |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Operating altitude | 3657.6 m (meters) 12000 ft (feet) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 90 % (percent) |
| Storage altitude | 12192 m (meters) 40000 ft (feet) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DVI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Security lock slot |