Display: 27 in, OLED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 150 cd/m²
Static contrast: 1500000 : 1,
Dynamic contrast: 80000000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 240 Hz
Adobe RGB: 95.3 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GZ2711 |
| Model alias | Tempest GZ2711 CMI-GZ2711 |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel type | OLED |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 94.48 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 95.3 % (percent) |
| DCI P3 | 98.5 % (percent) |
| Brightness | 150 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500000 : 1 |
| Dynamic contrast | 80000000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 0.03 ms (milliseconds) 0.0000 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 240 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
| Energy efficiency class | F |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 604 mm (millimeters) 60.4 cm (centimeters) 23.7795 in (inches) 1.9816 ft (feet) |
| Height | 351 mm (millimeters) 35.1 cm (centimeters) 13.8189 in (inches) 1.1516 ft (feet) |
| Width with stand | 604 mm (millimeters) 60.4 cm (centimeters) 23.7795 in (inches) 1.9816 ft (feet) |
| Height with stand | 445 mm (millimeters) 44.5 cm (centimeters) 17.5197 in (inches) 1.46 ft (feet) |
| Depth with stand | 274 mm (millimeters) 27.4 cm (centimeters) 10.7874 in (inches) 0.899 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.2 kg (kilograms) 13.67 lbs (pounds) |
| Box width | 830 mm (millimeters) 83 cm (centimeters) 32.6772 in (inches) 2.7231 ft (feet) |
| Box height | 464 mm (millimeters) 46.4 cm (centimeters) 18.2677 in (inches) 1.5223 ft (feet) |
| Box depth | 142 mm (millimeters) 14.2 cm (centimeters) 5.5906 in (inches) 0.4659 ft (feet) |
| Box weight | 8.5 kg (kilograms) 18.74 lbs (pounds) |
| Stand width | 291 mm (millimeters) 29.1 cm (centimeters) 11.4567 in (inches) 0.9547 ft (feet) |
| Stand depth | 274 mm (millimeters) 27.4 cm (centimeters) 10.7874 in (inches) 0.899 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 75 x 75 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C; upstream; 90W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.1 2 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync Premium Flicker-free technology KVM Switch Low Blue Light Overdrive RGB Lights |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | TUV Rheinland Flicker-free Certified TUV Rheinland Low Blue Light Certified (Hardware Solution) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) USB Type-C cable (optional) USB Type-A to Type-B cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |