Display: 27 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1500 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 120 Hz
sRGB: 105 %
Dimensions: 611.7 x 355.4 x 41 mm
Weight: 3.11 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GA27FC |
| Model alias | CMI-GA27FC |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.66 mm (millimeters) 68.466 cm (centimeters) 26.9551 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel manufacturer | BOE |
| Panel model | MV270FHB-NY0 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.14 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 105 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 21 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 611.7 mm (millimeters) 61.17 cm (centimeters) 24.0827 in (inches) 2.0069 ft (feet) |
| Height | 355.4 mm (millimeters) 35.54 cm (centimeters) 13.9921 in (inches) 1.166 ft (feet) |
| Depth | 41 mm (millimeters) 4.1 cm (centimeters) 1.6142 in (inches) 0.1345 ft (feet) |
| Weight | 3.11 kg (kilograms) 6.86 lbs (pounds) |
| Width with stand | 611.7 mm (millimeters) 61.17 cm (centimeters) 24.0827 in (inches) 2.0069 ft (feet) |
| Height with stand | 447.3 mm (millimeters) 44.73 cm (centimeters) 17.6102 in (inches) 1.4675 ft (feet) |
| Depth with stand | 225 mm (millimeters) 22.5 cm (centimeters) 8.8583 in (inches) 0.7382 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.53 kg (kilograms) 7.78 lbs (pounds) |
| Box width | 687 mm (millimeters) 68.7 cm (centimeters) 27.0472 in (inches) 2.2539 ft (feet) |
| Box height | 443 mm (millimeters) 44.3 cm (centimeters) 17.4409 in (inches) 1.4534 ft (feet) |
| Box depth | 156 mm (millimeters) 15.6 cm (centimeters) 6.1417 in (inches) 0.5118 ft (feet) |
| Stand depth | 225 mm (millimeters) 22.5 cm (centimeters) 8.8583 in (inches) 0.7382 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology Crosshair FPS Counter HDR Ready Low Blue Light Motion Clearness Overdrive |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | FCC RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable (optional) D-sub cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |