Display: 24.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1500 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 120 Hz
sRGB: 105 %
Dimensions: 556.9 x 321.5 x 42.8 mm
Weight: 2.33 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GA25FC |
| Model alias | CMI-GA25FC |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.5 in (inches) |
| Diagonal | 622.28 mm (millimeters) 62.228 cm (centimeters) 24.4992 in (inches) 2.0416 ft (feet) |
| Width | 543.744 mm (millimeters) 54.3744 cm (centimeters) 21.4072 in (inches) 1.7839 ft (feet) |
| Height | 302.616 mm (millimeters) 30.2616 cm (centimeters) 11.914 in (inches) 0.9928 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.283 mm (millimeters) 0.0283 cm (centimeters) 0.0111 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.9 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 105 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 13 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 24 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 556.9 mm (millimeters) 55.69 cm (centimeters) 21.9252 in (inches) 1.8271 ft (feet) |
| Height | 321.5 mm (millimeters) 32.15 cm (centimeters) 12.6575 in (inches) 1.0548 ft (feet) |
| Depth | 42.8 mm (millimeters) 4.28 cm (centimeters) 1.685 in (inches) 0.1404 ft (feet) |
| Weight | 2.33 kg (kilograms) 5.14 lbs (pounds) |
| Width with stand | 556.9 mm (millimeters) 55.69 cm (centimeters) 21.9252 in (inches) 1.8271 ft (feet) |
| Height with stand | 409 mm (millimeters) 40.9 cm (centimeters) 16.1024 in (inches) 1.3419 ft (feet) |
| Depth with stand | 199.9 mm (millimeters) 19.99 cm (centimeters) 7.8701 in (inches) 0.6558 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.33 kg (kilograms) 5.14 lbs (pounds) |
| Box width | 635 mm (millimeters) 63.5 cm (centimeters) 25 in (inches) 2.0833 ft (feet) |
| Box height | 418 mm (millimeters) 41.8 cm (centimeters) 16.4567 in (inches) 1.3714 ft (feet) |
| Box depth | 142 mm (millimeters) 14.2 cm (centimeters) 5.5906 in (inches) 0.4659 ft (feet) |
| Box weight | 3.99 kg (kilograms) 8.8 lbs (pounds) |
| Stand depth | 199.9 mm (millimeters) 19.99 cm (centimeters) 7.8701 in (inches) 0.6558 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology Crosshair FPS Counter HDR Ready Low Blue Light Motion Clearness Overdrive |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | FCC RoHS |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable (optional) D-sub cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |