Display: 24.5 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1300 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 100 Hz
sRGB: 109 %,
Adobe RGB: 84 %
Dimensions: 557.5 x 327 x 53.6 mm
Weight: 2.45 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GA2501 |
| Model alias | CMI-GA2501 |
| Model year | 2024 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24.5 in (inches) |
| Diagonal | 622.28 mm (millimeters) 62.228 cm (centimeters) 24.4992 in (inches) 2.0416 ft (feet) |
| Width | 543.744 mm (millimeters) 54.3744 cm (centimeters) 21.4072 in (inches) 1.7839 ft (feet) |
| Height | 302.616 mm (millimeters) 30.2616 cm (centimeters) 11.914 in (inches) 0.9928 ft (feet) |
| Panel manufacturer | BOE |
| Panel model | MV245FHM-NX0 |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 89 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.26 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 109 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 84 % (percent) |
| DCI P3 | 84 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1300 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 100 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 24 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 557.5 mm (millimeters) 55.75 cm (centimeters) 21.9488 in (inches) 1.8291 ft (feet) |
| Height | 327 mm (millimeters) 32.7 cm (centimeters) 12.874 in (inches) 1.0728 ft (feet) |
| Depth | 53.6 mm (millimeters) 5.36 cm (centimeters) 2.1102 in (inches) 0.1759 ft (feet) |
| Weight | 2.45 kg (kilograms) 5.4 lbs (pounds) |
| Width with stand | 557.5 mm (millimeters) 55.75 cm (centimeters) 21.9488 in (inches) 1.8291 ft (feet) |
| Height with stand | 417.2 mm (millimeters) 41.72 cm (centimeters) 16.4252 in (inches) 1.3688 ft (feet) |
| Depth with stand | 199.9 mm (millimeters) 19.99 cm (centimeters) 7.8701 in (inches) 0.6558 ft (feet) |
| Weight with stand | 2.8 kg (kilograms) 6.17 lbs (pounds) |
| Box width | 632 mm (millimeters) 63.2 cm (centimeters) 24.8819 in (inches) 2.0735 ft (feet) |
| Box height | 418 mm (millimeters) 41.8 cm (centimeters) 16.4567 in (inches) 1.3714 ft (feet) |
| Box depth | 128 mm (millimeters) 12.8 cm (centimeters) 5.0394 in (inches) 0.4199 ft (feet) |
| Stand depth | 199.9 mm (millimeters) 19.99 cm (centimeters) 7.8701 in (inches) 0.6558 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x HDMI 1.4 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology Crosshair Flicker-free technology FPS Counter HDR Ready Low Blue Light Motion Clearness Overdrive |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | Audio cable (optional) HDMI cable (optional) D-sub cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |