Display: 23.8 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
sRGB: 120 %
Dimensions: 540 x 319.6 x 42 mm
Weight: 2.8 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GM238-FFS |
| Model alias | CMI-GM238-FFS |
| Model year | 2022 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 23.8 in (inches) |
| Diagonal | 604.698 mm (millimeters) 60.4698 cm (centimeters) 23.807 in (inches) 1.9839 ft (feet) |
| Width | 527.04 mm (millimeters) 52.704 cm (centimeters) 20.7496 in (inches) 1.7291 ft (feet) |
| Height | 296.46 mm (millimeters) 29.646 cm (centimeters) 11.6717 in (inches) 0.9726 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.275 mm (millimeters) 0.0275 cm (centimeters) 0.0108 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 92 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.53 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 120 % (percent) |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 0.5 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 18.3 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 540 mm (millimeters) 54 cm (centimeters) 21.2598 in (inches) 1.7717 ft (feet) |
| Height | 319.6 mm (millimeters) 31.96 cm (centimeters) 12.5827 in (inches) 1.0486 ft (feet) |
| Depth | 42 mm (millimeters) 4.2 cm (centimeters) 1.6535 in (inches) 0.1378 ft (feet) |
| Weight | 2.8 kg (kilograms) 6.17 lbs (pounds) |
| Width with stand | 540 mm (millimeters) 54 cm (centimeters) 21.2598 in (inches) 1.7717 ft (feet) |
| Height with stand | 417.6 mm (millimeters) 41.76 cm (centimeters) 16.4409 in (inches) 1.3701 ft (feet) |
| Depth with stand | 212 mm (millimeters) 21.2 cm (centimeters) 8.3465 in (inches) 0.6955 ft (feet) |
| Weight with stand | 3.05 kg (kilograms) 6.72 lbs (pounds) |
| Box width | 620 mm (millimeters) 62 cm (centimeters) 24.4094 in (inches) 2.0341 ft (feet) |
| Box height | 475 mm (millimeters) 47.5 cm (centimeters) 18.7008 in (inches) 1.5584 ft (feet) |
| Box depth | 115 mm (millimeters) 11.5 cm (centimeters) 4.5276 in (inches) 0.3773 ft (feet) |
| Stand width | 258 mm (millimeters) 25.8 cm (centimeters) 10.1575 in (inches) 0.8465 ft (feet) |
| Stand depth | 212 mm (millimeters) 21.2 cm (centimeters) 8.3465 in (inches) 0.6955 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 2.0 2 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 6-axis color adjustment Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium Dynamic Overdrive Flicker-free technology Game Mode Assistance Low Blue Light NVIDIA G-Sync Compatible |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |