Display: 34 in, VA, W-LED, 3440 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 400 cd/m²
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
Dimensions: 806.5 x 361.7 x 124.6 mm
Weight: 5.9 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GM34-CWQ |
| Model alias | CMI-GM34-CWQ |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 34 in (inches) |
| Diagonal | 863.6 mm (millimeters) 86.36 cm (centimeters) 34 in (inches) 2.8333 ft (feet) |
| Width | 797.184 mm (millimeters) 79.7184 cm (centimeters) 31.3852 in (inches) 2.6154 ft (feet) |
| Height | 333.72 mm (millimeters) 33.372 cm (centimeters) 13.1386 in (inches) 1.0949 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1500 mm (millimeters) 150 cm (centimeters) 59.0551 in (inches) 4.9213 ft (feet) |
| Panel manufacturer | CSOT |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 2.389:1 |
| Resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Pixel pitch | 0.232 mm (millimeters) 0.0232 cm (centimeters) 0.0091 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 43 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 91.2 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| HDR | DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 0.5 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) ARGB |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 31 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 806.5 mm (millimeters) 80.65 cm (centimeters) 31.752 in (inches) 2.646 ft (feet) |
| Height | 361.7 mm (millimeters) 36.17 cm (centimeters) 14.2402 in (inches) 1.1867 ft (feet) |
| Depth | 124.6 mm (millimeters) 12.46 cm (centimeters) 4.9055 in (inches) 0.4088 ft (feet) |
| Weight | 5.9 kg (kilograms) 13.01 lbs (pounds) |
| Width with stand | 806.5 mm (millimeters) 80.65 cm (centimeters) 31.752 in (inches) 2.646 ft (feet) |
| Height with stand | 434.6 mm (millimeters) 43.46 cm (centimeters) 17.1102 in (inches) 1.4259 ft (feet) |
| Depth with stand | 273.7 mm (millimeters) 27.37 cm (centimeters) 10.7756 in (inches) 0.898 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.6 kg (kilograms) 16.76 lbs (pounds) |
| Box width | 890 mm (millimeters) 89 cm (centimeters) 35.0394 in (inches) 2.9199 ft (feet) |
| Box height | 465 mm (millimeters) 46.5 cm (centimeters) 18.3071 in (inches) 1.5256 ft (feet) |
| Box depth | 191 mm (millimeters) 19.1 cm (centimeters) 7.5197 in (inches) 0.6266 ft (feet) |
| Stand depth | 273.7 mm (millimeters) 27.37 cm (centimeters) 10.7756 in (inches) 0.898 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 80 mm (millimeters) 8 cm (centimeters) 3.1496 in (inches) 0.2625 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 15 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 5 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode) 1 x USB 3.0 (Type-B; upstream) 2 x USB 3.0 (Type-A; downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.4 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology Flicker-free technology Low Blue Light NVIDIA G-Sync Compatible Quantum Dot Color |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |