Display: 27 in, VA, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 4000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 240 Hz
sRGB: 125 %
Dimensions: 610.5 x 362.5 x 84.3 mm
Weight: 3.38 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Cooler Master |
| Model | GM27-CFX |
| Model alias | CMI-GM27-CFX |
| Model year | 2021 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.891 mm (millimeters) 68.5891 cm (centimeters) 27.0036 in (inches) 2.2503 ft (feet) |
| Width | 597.888 mm (millimeters) 59.7888 cm (centimeters) 23.5389 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.312 mm (millimeters) 33.6312 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1500 mm (millimeters) 150 cm (centimeters) 59.0551 in (inches) 4.9213 ft (feet) |
| Panel manufacturer | CSOT |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.86 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 125 % (percent) |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 4000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 240 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 610.5 mm (millimeters) 61.05 cm (centimeters) 24.0354 in (inches) 2.003 ft (feet) |
| Height | 362.5 mm (millimeters) 36.25 cm (centimeters) 14.2717 in (inches) 1.1893 ft (feet) |
| Depth | 84.3 mm (millimeters) 8.43 cm (centimeters) 3.3189 in (inches) 0.2766 ft (feet) |
| Weight | 3.38 kg (kilograms) 7.45 lbs (pounds) |
| Width with stand | 610.5 mm (millimeters) 61.05 cm (centimeters) 24.0354 in (inches) 2.003 ft (feet) |
| Height with stand | 430 mm (millimeters) 43 cm (centimeters) 16.9291 in (inches) 1.4108 ft (feet) |
| Depth with stand | 273.7 mm (millimeters) 27.37 cm (centimeters) 10.7756 in (inches) 0.898 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.02 kg (kilograms) 11.07 lbs (pounds) |
| Box width | 775 mm (millimeters) 77.5 cm (centimeters) 30.5118 in (inches) 2.5427 ft (feet) |
| Box height | 500 mm (millimeters) 50 cm (centimeters) 19.685 in (inches) 1.6404 ft (feet) |
| Box depth | 144 mm (millimeters) 14.4 cm (centimeters) 5.6693 in (inches) 0.4724 ft (feet) |
| Stand width | 290 mm (millimeters) 29 cm (centimeters) 11.4173 in (inches) 0.9514 ft (feet) |
| Stand depth | 273 mm (millimeters) 27.3 cm (centimeters) 10.748 in (inches) 0.8957 ft (feet) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 3 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology Flicker-free technology Low Blue Light |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 80 % (percent) |
| Storage temperature | -20 °C - 60 °C (degrees Celsius) -4 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage humidity | 5 % - 85 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |