Display: 31.5 in, IPS, W-LED, 3840 x 2160 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 450 cd/m²
Static contrast: 2000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 120 Hz
Dimensions: 714.5 x 424.4 x 82.7 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | MA320UG |
| Model year | 2026 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 697.31 mm (millimeters) 69.731 cm (centimeters) 27.4531 in (inches) 2.2878 ft (feet) |
| Height | 392.23 mm (millimeters) 39.223 cm (centimeters) 15.4421 in (inches) 1.2868 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 10 bits (8 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 1073741824 colors 30 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 3840 x 2160 pixels Ultra HD (UHD) / 4K / 2160p |
| Pixel pitch | 0.182 mm (millimeters) 0.0182 cm (centimeters) 0.0071 in (inches) 0.0006 ft (feet) |
| Pixel density | 140 ppi (pixels per inch) 55 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 90.2 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| DCI P3 | 98 % (percent) |
| Brightness | 450 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 2000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Glossy |
| Nano Gloss Panel |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 120 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 31 W (watts) |
| Energy efficiency class | F |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 714.5 mm (millimeters) 71.45 cm (centimeters) 28.1299 in (inches) 2.3442 ft (feet) |
| Height | 424.4 mm (millimeters) 42.44 cm (centimeters) 16.7087 in (inches) 1.3924 ft (feet) |
| Depth | 82.7 mm (millimeters) 8.27 cm (centimeters) 3.2559 in (inches) 0.2713 ft (feet) |
| Width with stand | 714.5 mm (millimeters) 71.45 cm (centimeters) 28.1299 in (inches) 2.3442 ft (feet) |
| Height with stand | 493.8 mm (millimeters) 49.38 cm (centimeters) 19.4409 in (inches) 1.6201 ft (feet) |
| Depth with stand | 220.2 mm (millimeters) 22.02 cm (centimeters) 8.6693 in (inches) 0.7224 ft (feet) |
| Stand depth | 220.2 mm (millimeters) 22.02 cm (centimeters) 8.6693 in (inches) 0.7224 ft (feet) |
| Colors | Silver |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 90 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 3 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 2; 10 Gbps; upstream; 35W) 1 x USB 3.2 (Type-C; Gen 2; 10 Gbps; downstream; 15W) 2 x USB 3.2 (Type-A; Gen 2; 10 Gbps; downstream; 7.5W) 2 x HDMI 2.0 1 x Thunderbolt 4.0 (out; Type-C; 40 Gbps; 15W) 1 x Thunderbolt 4.0 (in; Type-C; 40 Gbps; 96W; DP Alt Mode) 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 Daisy Chaining |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) AMD FreeSync technology Auto Pivot Colors Tonal Control for Mac Devices Color Weakness Display Pilot 2 DualView Plus ePaper Flicker-free technology Light Sensor Low Blue Light MacBook Control Picture-by-Picture Smart KVM Visual Optimizer |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable Thunderbolt 4 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |