Display: 27 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1500 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 144 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 611.9 x 355.5 x 64.7 mm
Weight: 4.2 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | GW2790TC |
| Model year | 2025 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.89 mm (millimeters) 59.789 cm (centimeters) 23.539 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.31 mm (millimeters) 33.631 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 92.44 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1500 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (average) | 12 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 56 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 611.9 mm (millimeters) 61.19 cm (centimeters) 24.0906 in (inches) 2.0075 ft (feet) |
| Height | 355.5 mm (millimeters) 35.55 cm (centimeters) 13.9961 in (inches) 1.1663 ft (feet) |
| Depth | 64.7 mm (millimeters) 6.47 cm (centimeters) 2.5472 in (inches) 0.2123 ft (feet) |
| Weight | 4.2 kg (kilograms) 9.26 lbs (pounds) |
| Width with stand | 611.9 mm (millimeters) 61.19 cm (centimeters) 24.0906 in (inches) 2.0075 ft (feet) |
| Height with stand | 397.3 mm (millimeters) 39.73 cm (centimeters) 15.6417 in (inches) 1.3035 ft (feet) |
| Depth with stand | 241.6 mm (millimeters) 24.16 cm (centimeters) 9.5118 in (inches) 0.7927 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.7 kg (kilograms) 14.77 lbs (pounds) |
| Stand depth | 241.6 mm (millimeters) 24.16 cm (centimeters) 9.5118 in (inches) 0.7927 ft (feet) |
| Colors | White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 150 mm (millimeters) 15 cm (centimeters) 5.9055 in (inches) 0.4921 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 35 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (Type-C; upstream; 20W; DP Alt Mode) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | 4-sided Ultrathin Bezel Design Adaptive-Sync technology Advanced Motion Accelerator (AMA) AMD FreeSync technology Color Weakness Mode ePaper Mode Eye-CareU Flicker-free technology Light Sensor Low Blue Light Plus Visual Optimizer (former B.I.+) |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Energy Star 8.0 EPEAT Bronze EyeSafe Display 2.0 TCO Certified 9.0 TÜV Eye Comfort 3.0 TÜV Rheinland Flicker-free TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | HDMI cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |