Display: 27 in, IPS, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 75 Hz
sRGB: 99 %
Dimensions: 614 x 372.3 x 62 mm
Weight: 5.5 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | GW2790QT |
| Model year | 2023 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 685.8 mm (millimeters) 68.58 cm (centimeters) 27 in (inches) 2.25 ft (feet) |
| Width | 597.89 mm (millimeters) 59.789 cm (centimeters) 23.539 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.31 mm (millimeters) 33.631 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 108 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 87.96 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 75 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (sleep) | 0.3 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 20 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 150 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 614 mm (millimeters) 61.4 cm (centimeters) 24.1732 in (inches) 2.0144 ft (feet) |
| Height | 372.3 mm (millimeters) 37.23 cm (centimeters) 14.6575 in (inches) 1.2215 ft (feet) |
| Depth | 62 mm (millimeters) 6.2 cm (centimeters) 2.4409 in (inches) 0.2034 ft (feet) |
| Weight | 5.5 kg (kilograms) 12.13 lbs (pounds) |
| Width with stand | 614 mm (millimeters) 61.4 cm (centimeters) 24.1732 in (inches) 2.0144 ft (feet) |
| Height with stand | 424.3 mm (millimeters) 42.43 cm (centimeters) 16.7047 in (inches) 1.3921 ft (feet) |
| Depth with stand | 238.5 mm (millimeters) 23.85 cm (centimeters) 9.3898 in (inches) 0.7825 ft (feet) |
| Weight with stand | 8.4 kg (kilograms) 18.52 lbs (pounds) |
| Stand depth | 238.5 mm (millimeters) 23.85 cm (centimeters) 9.3898 in (inches) 0.7825 ft (feet) |
| Colors | White |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 110 mm (millimeters) 11 cm (centimeters) 4.3307 in (inches) 0.3609 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 20 ° (degrees) |
| Right swivel | 20 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
| Built-in noise cancelling microphone |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
| Optional webcam |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C; upstream; 65W; DP Alt Mode) 1 x USB (Type-C; downstream) 3 x USB 3.2 (Type-A; downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 (out with MST) 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 1.4 |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) Brightness Intelligence Gen 2 (B.I. Gen 2) Color Weakness Eye Reminder ePaper Flicker-free technology Light Sensor Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | Energy Star 8.0 EPEAT EyeSafe Display TCO Certified 9.0 TÜV RheinlandLow Blue Light TÜV RheinlandFlicker-free |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |