Display: 31.5 in, VA, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 3000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 45 Hz - 144 Hz
sRGB: 98 %
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | EX3203R |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 31.5 in (inches) |
| Diagonal | 801 mm (millimeters) 80.1 cm (centimeters) 31.5354 in (inches) 2.628 ft (feet) |
| Width | 697.344 mm (millimeters) 69.7344 cm (centimeters) 27.4545 in (inches) 2.2879 ft (feet) |
| Height | 392.256 mm (millimeters) 39.2256 cm (centimeters) 15.4431 in (inches) 1.2869 ft (feet) |
| Radius of curvature | 1800 mm (millimeters) 180 cm (centimeters) 70.8661 in (inches) 5.9055 ft (feet) |
| Panel type | VA |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.272 mm (millimeters) 0.0272 cm (centimeters) 0.0107 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 93 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 98 % (percent) |
| DCI P3 | 90 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Peak brightness | 400 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 3000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| HDR | HDR DisplayHDR 400 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 4 ms (milliseconds) 0.0040 s (seconds) |
| Average response time | 8 ms (milliseconds) 0.0080 s (seconds) |
| Maximum response time | 15 ms (milliseconds) 0.0150 s (seconds) |
| Input lag | 11 ms (milliseconds) 0.0110 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 167 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 45 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 25 W (watts) |
| Power consumption (average) | 55 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 65 W (watts) |
| Power consumption (annual) | 94 kWh (kilowatt-hours) |
| Energy efficiency class | C |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width with stand | 712.69 mm (millimeters) 71.269 cm (centimeters) 28.0587 in (inches) 2.3382 ft (feet) |
| Height with stand | 536 mm (millimeters) 53.6 cm (centimeters) 21.1024 in (inches) 1.7585 ft (feet) |
| Depth with stand | 223.87 mm (millimeters) 22.387 cm (centimeters) 8.8138 in (inches) 0.7345 ft (feet) |
| Weight with stand | 8.1 kg (kilograms) 17.86 lbs (pounds) |
| Box weight | 13.4 kg (kilograms) 29.54 lbs (pounds) |
| Colors | Gray |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 60 mm (millimeters) 6 cm (centimeters) 2.3622 in (inches) 0.1969 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (Type-C) 2 x USB 3.0 (downstream) 2 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) AMD FreeSync 2 technology Brightness Intelligence Plus Flicker-free technology Low Blue Light Picture-by-Picture Picture-in-Picture |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable HDMI cable USB Type-C cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |