Display: 25 in, IPS, W-LED, 1920 x 1200 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 20000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 76 Hz
sRGB: 99 %,
Adobe RGB: 70 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 548.5 x 385.8 x 59.4 mm
Weight: 4.1 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | BL2581T |
| Model year | 2018 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 25 in (inches) |
| Diagonal | 634.4 mm (millimeters) 63.44 cm (centimeters) 24.9764 in (inches) 2.0814 ft (feet) |
| Width | 535.5 mm (millimeters) 53.55 cm (centimeters) 21.0827 in (inches) 1.7569 ft (feet) |
| Height | 338.8 mm (millimeters) 33.88 cm (centimeters) 13.3386 in (inches) 1.1115 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.6:1 16:10 |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Pixel pitch | 0.279 mm (millimeters) 0.0279 cm (centimeters) 0.011 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 35 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 85.74 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 99 % (percent) |
| Adobe RGB (1998) | 70 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 20000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Minimum response time | 5 ms (milliseconds) 0.0050 s (seconds) |
| Average response time | 14 ms (milliseconds) 0.0140 s (seconds) |
| Maximum response time | 24 ms (milliseconds) 0.0240 s (seconds) |
| Input lag | 35 ms (milliseconds) 0.0350 s (seconds) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 16 W (watts) |
| Power consumption (average) | 25 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 55 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 548.5 mm (millimeters) 54.85 cm (centimeters) 21.5945 in (inches) 1.7995 ft (feet) |
| Height | 385.8 mm (millimeters) 38.58 cm (centimeters) 15.189 in (inches) 1.2657 ft (feet) |
| Depth | 59.4 mm (millimeters) 5.94 cm (centimeters) 2.3386 in (inches) 0.1949 ft (feet) |
| Weight | 4.1 kg (kilograms) 9.04 lbs (pounds) |
| Width with stand | 548.5 mm (millimeters) 54.85 cm (centimeters) 21.5945 in (inches) 1.7995 ft (feet) |
| Height with stand | 428.5 mm (millimeters) 42.85 cm (centimeters) 16.8701 in (inches) 1.4058 ft (feet) |
| Depth with stand | 230.7 mm (millimeters) 23.07 cm (centimeters) 9.0827 in (inches) 0.7569 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.8 kg (kilograms) 14.99 lbs (pounds) |
| Box weight | 8.7 kg (kilograms) 19.18 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 140 mm (millimeters) 14 cm (centimeters) 5.5118 in (inches) 0.4593 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 1 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 3.0 (upstream) 4 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Audio In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) Brightness Intelligence Flicker-free technology Light sensor Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 7.0 TCO Certified Displays WHQL (Windows 10; Windows 8.1; Windows 8; Windows 7) |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 40 °C (degrees Celsius) 32 °F - 104 °F (degrees Fahrenheit) |
| Operating humidity | 10 % - 90 % (percent) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |