Display: 27 in, TN, W-LED, 2560 x 1440 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 12000000 : 1
Refresh rate: 40 Hz - 144 Hz
sRGB: 90 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 633.7 x 372.6 x 61 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | ZOWIE XL2730 |
| Model alias | XL2730Z |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 596.736 mm (millimeters) 59.6736 cm (centimeters) 23.4935 in (inches) 1.9578 ft (feet) |
| Height | 335.664 mm (millimeters) 33.5664 cm (centimeters) 13.2151 in (inches) 1.1013 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M270DTN01.0 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 2560 x 1440 pixels Quad HD (QHD) / 1440p |
| Pixel pitch | 0.233 mm (millimeters) 0.0233 cm (centimeters) 0.0092 in (inches) 0.0008 ft (feet) |
| Pixel density | 109 ppi (pixels per inch) 42 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 84.83 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 90 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 12000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Average response time | 6 ms (milliseconds) 0.0060 s (seconds) |
| Maximum response time | 12 ms (milliseconds) 0.0120 s (seconds) |
| Input lag | 3 ms (milliseconds) 0.0030 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Vertical frequency (digital) | 40 Hz - 144 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 15 W (watts) |
| Power consumption (average) | 30 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 65 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 633.7 mm (millimeters) 63.37 cm (centimeters) 24.9488 in (inches) 2.0791 ft (feet) |
| Height | 372.6 mm (millimeters) 37.26 cm (centimeters) 14.6693 in (inches) 1.2224 ft (feet) |
| Depth | 61 mm (millimeters) 6.1 cm (centimeters) 2.4016 in (inches) 0.2001 ft (feet) |
| Width with stand | 633 mm (millimeters) 63.3 cm (centimeters) 24.9213 in (inches) 2.0768 ft (feet) |
| Height with stand | 557 mm (millimeters) 55.7 cm (centimeters) 21.9291 in (inches) 1.8274 ft (feet) |
| Depth with stand | 226 mm (millimeters) 22.6 cm (centimeters) 8.8976 in (inches) 0.7415 ft (feet) |
| Weight with stand | 7.5 kg (kilograms) 16.53 lbs (pounds) |
| Box weight | 10.8 kg (kilograms) 23.81 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 145 mm (millimeters) 14.5 cm (centimeters) 5.7087 in (inches) 0.4757 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 45 ° (degrees) |
| Right swivel | 45 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB (mini) 1 x USB 3.0 (upstream) 3 x USB 3.0 (downstream) 1 x HDMI 1.4 1 x HDMI 2.0 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Microphone In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMD FreeSync technology Black eQualizer Flicker-free technology Low Blue Light Motion Blur Reduction 2.0 S Switch Arc |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 6.0 |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable Shield USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |