Display: 27 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 300 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 12000000 : 1
Refresh rate: 50 Hz - 76 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 639.9 x 378.4 x 59.4 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | ZOWIE RL2755 |
| Model alias | RL2755 RL2755HM |
| Model year | 2016 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.7 mm (millimeters) 68.47 cm (centimeters) 26.9567 in (inches) 2.2464 ft (feet) |
| Width | 597.6 mm (millimeters) 59.76 cm (centimeters) 23.5276 in (inches) 1.9606 ft (feet) |
| Height | 336.15 mm (millimeters) 33.615 cm (centimeters) 13.2343 in (inches) 1.1029 ft (feet) |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits |
| FRC | No |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0122 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 82.96 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 300 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 12000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 30 kHz - 83 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 50 Hz - 76 Hz (hertz) |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (eco) | 26 W (watts) |
| Power consumption (average) | 33 W (watts) |
| Power consumption (maximum) | 45 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 639.9 mm (millimeters) 63.99 cm (centimeters) 25.1929 in (inches) 2.0994 ft (feet) |
| Height | 378.4 mm (millimeters) 37.84 cm (centimeters) 14.8976 in (inches) 1.2415 ft (feet) |
| Depth | 59.4 mm (millimeters) 5.94 cm (centimeters) 2.3386 in (inches) 0.1949 ft (feet) |
| Width with stand | 639.9 mm (millimeters) 63.99 cm (centimeters) 25.1929 in (inches) 2.0994 ft (feet) |
| Height with stand | 478.7 mm (millimeters) 47.87 cm (centimeters) 18.8465 in (inches) 1.5705 ft (feet) |
| Depth with stand | 214.3 mm (millimeters) 21.43 cm (centimeters) 8.437 in (inches) 0.7031 ft (feet) |
| Weight with stand | 5.5 kg (kilograms) 12.13 lbs (pounds) |
| Box weight | 7.5 kg (kilograms) 16.53 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | No |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Microphone In 1 x 3.5 mm Audio Out |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) Black eQualizer Flicker-free technology Low Blue Light Senseye 3 |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 6.0 |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |