Display: 24 in, TN, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 170 ° / 160 °
Brightness: 350 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1,
Dynamic contrast: 12000000 : 1
Refresh rate: 24 Hz - 144 Hz
sRGB: 95 %,
NTSC: 72 %
Dimensions: 569 x 335.3 x 61 mm
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | BenQ |
| Model | XL2420G |
| Model year | 2014 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 24 in (inches) |
| Diagonal | 609.7 mm (millimeters) 60.97 cm (centimeters) 24.0039 in (inches) 2.0003 ft (feet) |
| Width | 531.36 mm (millimeters) 53.136 cm (centimeters) 20.9197 in (inches) 1.7433 ft (feet) |
| Height | 298.89 mm (millimeters) 29.889 cm (centimeters) 11.7673 in (inches) 0.9806 ft (feet) |
| Panel manufacturer | AU Optronics |
| Panel model | M240HW01 V8 |
| Panel type | TN |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.276 mm (millimeters) 0.0276 cm (centimeters) 0.0109 in (inches) 0.0009 ft (feet) |
| Pixel density | 91 ppi (pixels per inch) 36 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 83.24 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| sRGB | 95 % (percent) |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 350 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Dynamic contrast | 12000000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 170 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 160 ° (degrees) |
| Minimum response time | 1 ms (milliseconds) 0.0010 s (seconds) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | Yes |
| Technology | Active 3D |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 15 kHz - 140 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 24 Hz - 144 Hz (hertz) |
| D-sub; HDMI - 15 kHz - 83 kHz; 24 Hz - 120 Hz DisplayPort; DVI-D - 30 kHz - 140 kHz; 56 Hz - 144 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 26 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 569 mm (millimeters) 56.9 cm (centimeters) 22.4016 in (inches) 1.8668 ft (feet) |
| Height | 335.3 mm (millimeters) 33.53 cm (centimeters) 13.2008 in (inches) 1.1001 ft (feet) |
| Depth | 61 mm (millimeters) 6.1 cm (centimeters) 2.4016 in (inches) 0.2001 ft (feet) |
| Width with stand | 569 mm (millimeters) 56.9 cm (centimeters) 22.4016 in (inches) 1.8668 ft (feet) |
| Height with stand | 515.6 mm (millimeters) 51.56 cm (centimeters) 20.2992 in (inches) 1.6916 ft (feet) |
| Depth with stand | 147.3 mm (millimeters) 14.73 cm (centimeters) 5.7992 in (inches) 0.4833 ft (feet) |
| Weight with stand | 6.1 kg (kilograms) 13.45 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 130 mm (millimeters) 13 cm (centimeters) 5.1181 in (inches) 0.4265 ft (feet) |
| Landscape/portrait pivot | Yes |
| Left pivot | 0 ° (degrees) |
| Right pivot | 90 ° (degrees) |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 35 ° (degrees) |
| Right swivel | 35 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 20 ° (degrees) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 1 x USB 2.0 (upstream) 3 x USB 2.0 (downstream) 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x DVI-D Dual Link 1 x D-sub 1 x 3.5 mm Microphone In 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | AMA (Advanced Motion Accelerator) Black eQualizer 2.0 Display Pilot Flicker-free technology Low Blue Light Motion Blur Reduction 2.0 Nvidia G-SYNC Technology Nvidia 3D LightBoost Nvidia 3D Vision S Switch Arc Senseye |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | ENERGY STAR 6.0 WHQL (Windows 8; Windows 7) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | D-sub cable DVI-D cable HDMI cable USB 3.0 cable |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |