Display: 27 in, IPS, W-LED, 1920 x 1080 pixels
Viewing angles (H/V): 178 ° / 178 °
Brightness: 250 cd/m²
Static contrast: 1000 : 1
Refresh rate: 48 Hz - 165 Hz
NTSC: 72 %
Dimensions: 614.9 x 364 x 56.95 mm
Weight: 3.4 kg
Brand, series, model
Information about the brand, series, model and model aliases.
| Brand | Asus |
| Series | TUF Gaming |
| Model | TUF Gaming VG279Q1A |
| Model year | 2020 |
Display
Information about the main characteristics of the display - panel, backlight, resolution, refresh rate, etc.
| Size class | 27 in (inches) |
| Diagonal | 684.667 mm (millimeters) 68.4667 cm (centimeters) 26.9554 in (inches) 2.2463 ft (feet) |
| Width | 597.888 mm (millimeters) 59.7888 cm (centimeters) 23.5389 in (inches) 1.9616 ft (feet) |
| Height | 336.312 mm (millimeters) 33.6312 cm (centimeters) 13.2406 in (inches) 1.1034 ft (feet) |
| Panel type | IPS |
| Panel bit depth | 8 bits (6 bits + FRC) |
| FRC | Yes |
| Colors | 16777216 colors 24 bits |
| Aspect ratio | 1.778:1 16:9 |
| Resolution | 1920 x 1080 pixels Full HD / 1080p |
| Pixel pitch | 0.311 mm (millimeters) 0.0311 cm (centimeters) 0.0123 in (inches) 0.001 ft (feet) |
| Pixel density | 81 ppi (pixels per inch) 32 ppcm (pixels per centimeter) |
| Display area | 89.84 % (percent) |
| Backlight | W-LED |
| NTSC (1953) | 72 % (percent) |
| Brightness | 250 cd/m² (candela per square meter) |
| Static contrast | 1000 : 1 |
| Horizontal viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Vertical viewing angle | 178 ° (degrees) |
| Coating | Anti-glare/Matte (3H) |
| Response time - 1 ms (MPRT - Motion Picture Response Time) |
3D
3D displays use various technologies to achieve a 3D effect. Each of these technologies has its own advantages and drawbacks.
| 3D | No |
Frequencies
Information about the horizontal and vertical refresh rates/frequencies.
| Horizontal frequency (digital) | 52 kHz - 184 kHz (kilohertz) |
| Vertical frequency (digital) | 48 Hz - 165 Hz (hertz) |
| DisplayPort - 52 - 184 KHz; 48 - 165 Hz HDMI - 52 - 184 KHz; 48 - 144 Hz |
Power supply and consumption
Information about the power supply and consumption, energy efficiency class, etc.
| 110V | 100 V - 120 V (volts) |
| 220V | 220 V - 240 V (volts) |
| Alternating current frequency | 50 Hz - 60 Hz (hertz) |
| Power consumption (off) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W (watts) |
| Power consumption (average) | 16 W (watts) |
Dimensions, weight and color
Information about the dimensions and the weight of the specific model with and without stand as well as the colors, in which it is offered to the market.
| Width | 614.9 mm (millimeters) 61.49 cm (centimeters) 24.2087 in (inches) 2.0174 ft (feet) |
| Height | 364 mm (millimeters) 36.4 cm (centimeters) 14.3307 in (inches) 1.1942 ft (feet) |
| Depth | 56.95 mm (millimeters) 5.695 cm (centimeters) 2.2421 in (inches) 0.1868 ft (feet) |
| Weight | 3.4 kg (kilograms) 7.5 lbs (pounds) |
| Width with stand | 614.9 mm (millimeters) 61.49 cm (centimeters) 24.2087 in (inches) 2.0174 ft (feet) |
| Height with stand | 454.34 mm (millimeters) 45.434 cm (centimeters) 17.8874 in (inches) 1.4906 ft (feet) |
| Depth with stand | 213.79 mm (millimeters) 21.379 cm (centimeters) 8.4169 in (inches) 0.7014 ft (feet) |
| Weight with stand | 4.4 kg (kilograms) 9.7 lbs (pounds) |
| Box width | 680 mm (millimeters) 68 cm (centimeters) 26.7717 in (inches) 2.231 ft (feet) |
| Box height | 525 mm (millimeters) 52.5 cm (centimeters) 20.6693 in (inches) 1.7224 ft (feet) |
| Box depth | 171 mm (millimeters) 17.1 cm (centimeters) 6.7323 in (inches) 0.561 ft (feet) |
| Box weight | 7.4 kg (kilograms) 16.31 lbs (pounds) |
| Colors | Black |
Ergonomics
Information about the ergonomic functions - height adjustment, swivel angles, tilt angles, etc.
| VESA mount | Yes |
| VESA interface | 100 x 100 mm |
| Removable stand | Yes |
| Height adjustment | No |
| Landscape/portrait pivot | No |
| Left/right swivel | Yes |
| Left swivel | 15 ° (degrees) |
| Right swivel | 15 ° (degrees) |
| Forward/backward tilt | Yes |
| Forward tilt | 5 ° (degrees) |
| Backward tilt | 23 ° (degrees) |
Audio
Information about the audio system - number and power of the built-in speakers, supported audio technologies.
| Speakers | 2 x 2 W (watts) |
Camera
Many contemporary desktop monitors and smart TV sets have built-in cameras.
| Camera | No |
Connectivity
Available connectivity ports, slots and interfaces.
| Connectivity | 2 x HDMI 1.4 1 x DisplayPort 1.2 1 x 3.5 mm Audio Out |
| High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) |
Features
Some additional functional features of the model.
| Features | Adaptive-Sync technology AMD FreeSync Premium technology Color Temperature Selection Extreme Low Motion Blur Flicker-free technology GameFast Input technology GamePlus (Crosshair/Timer/FPS Counter/Display Alignment) GaneVisual (Scenery/Racing/Cinema/RTS/RPG/FPS/sRGB Modes/MOBA Mode) NVIDIA G-Sync compatible QuickFit (Alignment Grid/Paper/Photo Modes) Shadow Boost Skin-Tone Selection SPLENDID Video Preset Modes Trace Free Technology Ultra-Low Blue Light |
Certificates, standards and licenses
Licenses from regulatory agencies, standards, certificates.
| Certificates, standards and licenses | BSMI CB CCC CE CEL level 1 CU ErP FCC J-MOSS RoHS UL/cUL VCCI WEEE WHQL (Windows 10 Windows 8.1 Windows 7) MEPS TUV Flicker-free eStandby TUV Low Blue Light RCM |
Operating and storage conditions
There are certain requirements for the environmental conditions, in which the display should be used and stored in order to function properly.
| Operating temperature | 0 °C - 50 °C (degrees Celsius) 32 °F - 122 °F (degrees Fahrenheit) |
| Storage temperature | 20 °C - 60 °C (degrees Celsius) 68 °F - 140 °F (degrees Fahrenheit) |
Accessories
Often the packaging of desktop monitors and smart TV sets includes accessories for them.
| Accessories | DisplayPort cable (optional) HDMI cable (optional) |
Additional features
Information about other features.
| Additional features | Anti-theft stand lock slot - Kensington |